"Amikor a lélek éhezik"

Bécs, 2007. május 17. (MTI/APA) - A csontig lesoványodott modellekről készült felvételek az elmúlt hónapokban éppen úgy bejárták a világot, mint az ebben a foglalkozásban bekövetkezett néhány haláleset híre. Az evés-hányás szenvedélye (Bulimia Nervosa) és a szenvedélyes lesoványodás (Anoxeria Nervosa) azonban ennek ellenére minden társadalmi rétegen belül terjed Ausztriában is, ahol becslések szerint különböző következményeik mintegy kétszázezer embert érintenek.

Ezért "Amikor a lélek éhezik" mottóval országos kampány indult, amelyen felvilágosítást és tanácsokat adnak, segítséget nyújtanak az e kórral viaskodóknak.

Ausztriában jelenleg mintegy 2500 tizenöt és húsz év közötti lány szenved kifejezetten kóros fogyókúrától és számuk évente hatszázzal növekszik. Andrea Kdolsky osztrák egészségügyi miniszter asszony felszólította a társadalmat, "ne nézze tétlenül, hogy fiatalok katasztrófába sodródnak".

Étkezési zavarok azonban nemcsak fiataloknál, hanem minden korosztályban jelentkeznek, mégpedig túlnyomó részt a nők soraiban. Ausztriában 95 százalékra tehető azoknak a száma, akik bulímiában, kóros fogyókúrától, vagy ellenállhatatlan falánkságtól szenvednek.

Kdolsky asszony sürgette, hogy a maradandó károsodás elkerülése végett idejében nyújtsanak nekik segítséget és rámutatott: "ezek a szimptómák észrevehetően kifejezik azt, hogy valaki nem képes mit kezdeni az életével, viszonyulása saját testéhez és étkezéséhez nem problémamentes".

Bernhard Wappis, a kampány ("sowhat") elindítója, aki tíz éven át maga is szenvedélybeteg volt, rámutatott, hogy "az étkezési zavar már jó ideje egész nemzedéket sújtó népbetegséggé vált, amelyet okvetlenül szakszerűen kell kezelni". Az 1993-ban alapított "sowhat" Intézet jelenleg mintegy 800 embert gondoz Bécsben és Alsó-Ausztriában.

A cél az, hogy az "Amikor a lélek éhezik" kampány televíziós és rádió műsorok, valamint plakátok és postai levelezőlapok révén minél szélesebb nyilvánosságot kapjon. Az egészségügyi minisztérium 40 ezer euróval (csaknem 10 millió forint) támogatja a mozgalmat.

(MTI-Panoráma)

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
fahéj
Ez a kedvelt ízesítő többet árthat, mint használ
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
Nem véletlen, ha a macskád a fejével meglök – ez a 3 ok állhat mögötte
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, inkább csak a Dunántúlon képződhet kevés gomolyfelhő. A keleti szél néhol megélénkül.A csúcshőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Orvosmeteorológiai szempontból általában kedvező időjárási helyzetre lehet számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Melyik állat nyelve hosszabb a testénél? – Teszteld a tudásod! Az állatvilág tele van meghökkentő érdekességekkel. Tudtad például, hogy egyes állatoknak több szívük is van, képesek átharapni egy koponyát, vagy akár a vízen is járni?
kvíz
Felismered az állatokat a szemük alapján? Teszteld tudásodat! Szereted az állatokat, szívesen tanulsz róluk, és akár néhány információból is rájössz, melyikről van szó? Remek! De vajon kizárólag a szemük alapján is felismernéd őket? Most próbára teheted magadat!