A tüdőrákosok ötöde folytatja a dohányzást

A tüdőrákkal diagnosztizált emberek mintegy ötöde folytatja a dohányzást, ezzel veszélyezteti felépülését és életét - idézte az amerikai országos rákintézet által támogatott tanulmány eredményét a HealthDay című internetes egészségügyi portál.

Leszokás a dohányzásról"A legnagyobb akadály a fatalizmus, az a hit, hogy már túl késő elhagyni a dohányzást" - hangsúlyozta Kathryn E. Weaver, a tanulmány vezető szerzője.

Felmérésükben a kutatók 742 rákbeteget és azok gondozóit kérdezték ki, majd megállapították, hogy a tüdődaganatos emberek 18 százaléka folytatta a dohányzást, holott az a tüdőrák vezető oka. A tüdőrákos pácienseket gondozók közül minden negyedik cigarettázott tovább. A gondozó leggyakrabban középkorú nő volt, általában a páciens párja. Sok esetben a daganatos beteg és gondozója együtt dohányzott, ami mindenképpen növeli egy másodlagos daganat kialakulásának kockázatát.

A szakemberek úgy vélik, hogy a tüdőrák felfedezése utáni időszak igen alkalmas, hogy a dohányzásról való leszokásra rábírják az érintetteket, egyúttal bátorítsák a családtagokat is, hogy támogatóan vegyenek részt a folyamatban.

A felmérés eredményeit a Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention című szakfolyóiratban tették közzé.

Animáció: HáziPatika.com

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult marad az idő. Az ország keleti kétharmadán többfelé várható eső, zápor, a legtöbb csapadék az Alföldön egy összeáramlási vonal mentén hullhat, ott jelentős mennyiség is összegyűlhet. Ugyanakkor a nyugati megyékben csak kevés helyen eshet. Az északi, északnyugati szél többfelé lesz erős, de viharos lökések már csak a Balatonnál és Sopron térségében valószínűek.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 13 fok között várható, északkeleten, keleten lehet ennél pár fokkal melegebb, míg a tartósan csapadékos helyeken hidegebb idő.Késő este 5, 11 fok valószínű. Hétfőn várhatóan nem kell erős fronthatástól tartani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Szem és látás: alaptudás, mégis sokan hibáznak – Teszteld magad kvízünkben! Szemünk egészsége kellő törődést igényel a mindennapokban, sokszor mégis megfeledkezünk róla. Mennyire vagy jártas a témában? Teszteld a tudásod kvízünkben!
kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!