A sör nem is olyan ártalmatlan? (2)

Washington, 2007. december 31. (MTI) - Az alkalmanként legalább öt italnyi alkoholtól lerészegedő amerikaiaknak csaknem háromnegyede nem tömény szesztől vagy bortól ázik el, hanem sörtől - ezt állapította meg az Egyesült Államok atlantai egyetemének kutatócsoportja. Az alkoholisták külön fajtájaként emlegetett szesztestvérek, akik nem folyamatosan öntik magukba a szeszt, hanem időnként összegyűlnek az ivásra és akkor viszont legalább öt alkalommal kiürítik poharukat, korsójukat vagy bármilyen ivóedényt, amit megtöltöttek valamilyen piával, sajátos csoportot képeznek.

A kutatók Timothy S. Naimi vezetésével 14 150 ilyen tivornyázót vizsgáltak kérdőív segítségével 2003 és 2004 között. Megkérdezték őket arról, hogy általában mit isznak legszívesebben és arról is, hogy legutóbb mitől sikerült alaposan lerészegedni. Ezt a vizsgálatot a közegészségtan tudósai azért végezték, hogy megtudják, melyik alkoholfajta a legkedveltebb és ezért a legveszélyesebb szeszféleség.

A sokezer tivornyázóról azt derült ki, hogy 74,4 százalékuk kizárólagosan vagy elsősorban sört iszik. A lerészegedők körében a választott szesz csak 21,9 százalékban volt valamilyen tömény ital, bor pedig még ritkábban, 10,9 százalékban szerepelt az itallapon.

Azok körében, akik a szakemberek szerint a legveszélyeztettebbek az alkoholizmus szempontjából, a 18-20 évesek csoportjában is 67,7 százalékban a folyékony kenyér volt a lerészegedés oka. Hasonlóan, a közvélemény által meglehetősen ártatlannak tartott sört fogyasztották 70,7 százalékban azok is, akik havonta legalább háromszor vagy még gyakrabban jutottak el a részegségig.

Azt is megvizsgálták, mit isznak elsősorban azok, akik egy-egy tivornya alkalmával nyolc vagy még több itallal részegítik le magukat. Itt is a sör került az első helyre az esetek 69,9 százalékában és 64,4 százalékban azok is ezt itták, akik nyilvános helyen fogyasztottak alkoholt.

A kutatók külön kiemelten tárgyalták azok csoportját, akik italozás közben vagy után, de két órán belül autót vezettek. Ezeknek 67,1 százaléka is a sörözők közül került ki. Az amerikai doktorok véleménye az, hogy célszerű volna újraszabályozni az alkoholfélék eladási, árképzési és reklámozási rendszerét. A sör nem csak azért jelent ilyen súlyos közegészségügyi gondot, mert a melegben szinte itatja magát, hanem amiatt, mert szabadon reklámozható, a reklámok pedig azt sugallják, hogy a sör valami üdítő, ártalmatlan ital, amit ráadásul szinte a kereskedelem minden ágában mindenki megvehet, aránylag olcsón.

(MTI-Panoráma)

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szív egészsége
Nem a séta és nem a bicikli: ez a mozgás a legjobb a szívnek
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég, de az ország északkeleti felén lehetnek szakadozások, vékonyodások a felhőzetben, arrafelé a nap is kisüthet. Az ország délnyugati felén további tartós csapadékra van kilátás, a kezdeti havas esőt, havazást követően nyugaton is esőbe vált vissza a halmazállapot. Délután a csapadékzóna gyengül, nyugat felé szorul ki az országból, ugyanakkor a déli országrészt dél felől újabb csapadékhullám éri el. Összességében nyugaton, délnyugaton kiadós mennyiség eshet, míg az ország északkeleti felén kisebb a csapadék esélye, egyes területek szárazon maradhatnak. Az északi, északkeleti szelet a Dunántúlon és északkeleten nagy területen kísérik viharos, sőt nyugaton erősen viharos lökések.A hőmérséklet csúcsértéke a Dunántúlon 4 és 12, míg a Dunától keletre 13 és 20 fok között valószínű. Késő este 3 és 14 fok közötti értékekre számíthatunk. A hét második felére erős lehűlést tapasztalhatunk, főként az ország nyugati felén, ahol akár még hó is eshet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: a lázat mindig csillapítani kell. Igaz vagy hamis? – Te átmennél ezen a teszten? A láz az egyik leggyakoribb, egyben a legtöbb félreértés által övezett egészségügyi panasz. Te mennyire vagy jártas a témában? Teszteld kvízünk segítségével!
kvíz
Kvíz: mennyi a normál vérnyomás felnőtteknél? – Teszteld a tudásod! Sokan csak akkor foglalkoznak a vérnyomásukkal, amikor már problémát okoz, pedig a legnagyobb veszély épp az, hogy sokáig észrevétlen marad.