A fő halálok, szív- és érrendszeri betegségek

4,3 millió ember halálát okozzák évente szív-és érrendszeri betegségek Európában, ezen belül több mint kétmillióét az Európai Unióban - vált ismertté az Európai Szívhálózat által szerdán közzétett statisztikai évkönyv adataiból.

A szív- és érrendszeri betegségek az elhalálozások 48 százalékáért felelősek a kontinensen, míg az Európai Unióban ez az arányszám 42 százalék. A nők körében Európa valamennyi országában ez a fő halálok, csakúgy mint a férfiak esetében, kivéve Franciaországot, Hollandiát és Spanyolországot.

A szívbetegségekből fakadó elhalálozás általában magasabb a közép- és kelet-európai országokban, mint Észak-, Dél-, vagy Nyugat-Európában. A szív- és érrendszeri betegségek előfordulása, az azokból fakadó elhalálozás csökken az észak-, dél- és nyugat-európai országokban, Közép- és Kelet-Európa esetében ez a csökkenő tendencia nem olyan gyors, mint az előbb említett térségben, illetve egyes országokban továbbra is növekedést mutat.

Európában évente 1,2 millió ember, az Európai Unióban 650 ezer ember hal meg dohányzás miatt. A dohányzás ugyan sok európai országban csökken, de a csökkenés mértéke lelassult. Számos európai országban a nők jelenleg majdnem ugyanannyit dohányoznak, mint a férfiak, a lányok viszont gyakrabban gyújtanak rá, mint a fiúk.

Az egykoron oly különböző étkezési szokások egyre jobban közelítenek egymáshoz. Észak- és Nyugat-Európa országaiban az étrend általában javul, Dél-, Közép-, és Kelet-Európa országiban viszont romlik. Számos európai országban magas a fizikai inaktivitás. Szerte Európában nő az elhízás mind a felnőttek, mind a gyermekek körében. Európában 48 millió, az unióban 23 millió felnőtt cukorbeteg, e betegség előfordulása nő.

A szív- és érrendszeri betegségek 192 milliárd euróba kerülnek évente az Európai Unió gazdaságainak: ebből 57 százalékot tesznek ki az egészségügyi kiadások, 21 százalékot a termeléskiesés okozta veszteségek, 22 százalékot a felvilágosítás költségei.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

vitaminszedés
Nem jó, ha ezt a 3 vitamint reggel veszed be
a rákgyógyítás jövője
Teljesen visszafejlődhet a daganat ettől az új gyógyszertől – Itthon fejlesztik a jövő rákterápiáját
zuhanyzás gyakorisága
65 év felett elég lenne csak ennyiszer zuhanyozni egy héten – A kíméletesség fontosabb a gyakoriságnál
vércukorszint
Kiderült, melyik gyümölcs lehet a legjobb a vércukorszint stabilizálására
stroke
Ennél a vércsoportnál magas a stroke veszélye – Már 60 éves kor előtt kialakulhat
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +1 °C

Többnyire napos idő várható gomolyfelhőkkel, délután délnyugaton is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Keleten, hozzávetőlegesen a Miskolc-Békéscsaba vonal környezetében ugyanakkor jobban összeállhatnak a gomolyfelhők, arrafelé záporok, sőt zivatarok is kialakulhatnak, melyekhez jégdara is társulhat, másutt nem valószínű csapadék az országban. Az északnyugati szelet nagy területen élénk, erős, a Dunántúli-középhegységben, zivatarok környezetében akár viharos lökések is kísérhetik, majd estére legyengül a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 9 és 13 fok között alakul.Késő estére 0 és +6 fok közé hűl a levegő. Gyenge hidegfronti hatás, esetleg hullámzó frontzóna érinti az országot.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A zsírszegény étel mindig egészségesebb: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Tudod, hogy egy nap maximum mennyi cukor és só fogyasztását ajánlják a szakértők? Tisztában vagy a feldolgozott élelmiszerek rendszeres fogyasztásának hatásaival? A zsírszegény ételek mindig egészségesebb választásnak számítanak? Teszteld az egészséges táplálkozással kapcsolatos tudásodat legújabb kvízünkben!
kvíz
Mennyire ismered az év hazai emlősét? – Teszteld a tudásod! A Vadonleső Program szakmai közössége 2026-ban a molnárgörényt választotta az év emlősének. Mennyit tudsz a magyar vidék e védett ragadozójáról? Tedd próbára ismereteidet kvízünkben!