Van, amiben már enyhülnek a járvány hatásai

Kezd magához térni a lakáspiac a koronavírus-járvány okozta sokkból, de azért még messze van a pandémia előtti szint.

Idén 135 ezer lakás eladására lehet számítani Magyarországon a mostani kilátások szerint, ami még jelentősen elmarad a 2019-ben elért, majdnem 160 ezres adásvételtől, a koronavírus-járvány utáni mégis élénkülésnek mondható. Jelentős áremelkedést viszont nem hozott a pandémia, sőt: az eladásra kínált lakások és házak eredetileg meghirdetett árát sok tulajdonos még mérsékelte is - derült ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből.

A tavaly és idén az érintett eladók átlagosan 4,3-4,5 százalékkal mérsékelték az árat egy-egy változtatás során. Egy 45 millió forintos ingatlannál ez több mint 2 millió forint engedményt jelent, és még ilyenkor is ott van az esetleges további alku lehetősége.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
Kezd magához térni a lakáspiac a koronavírus-járvány okozta sokkból. Fotó: Getty Images

Belátták, hogy nem végtelen a fizetőképes kereslet

"Ma már országos szinten nem lehet tempós áremelkedésről beszélni, hiszen a vásárlóerő számos városban, lokációban elérte a maximumot. Többek között Budapesten, ahol a 2014-ben kibontakozó lakáspiaci boomtól kezdve jelentős drágulás ment végbe, majd az áremelkedés nagyon lelassult 2019 második felében és a pandémia megjelenésekor" - ismertette Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Mint mondta, sok tulajdonos belátta, hogy a túlárazott lakóingatlanokat már egyáltalán nem lehet eladni, mert nem végtelen a fizetőképes kereslet. Ha viszont engednek az árból, hamarabb jöhet vevő, ami elengedhetetlenül szükséges, ha az eladók azért árulják a lakásukat, mert ők maguk is költözni szeretnének - tette hozzá a szakértő.

Vidéken más a helyzet

Meglepő, de ezt is jelentősen átalakította a járvány - részletek itt .

Az ingatlan.com szerint a fővároson kívüli piacon némiképp más a helyzet: a megyei jogú és a kisebb városokban a tavaly a koronavírus -járvány hatás miatt emelkedett az árat csökkentő eladók aránya, de az idén már visszaállt a korábbi, 70-75 százalékos szintre. A községekben egyre nagyobb a kereslet, és a drágulásnak is van még tere, idén ugyanis az árat változtató tulajdonosok több mint 40 százaléka emelte az árat, miután meghirdette az ingatlant, tavaly viszont csak 30 százalékuk tett így.

A községek eredményében szerepet játszik a falusi CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) is, amelynek keretében állami támogatással lehet vásárolni vagy korszerűsíteni az ottani ingatlanokat. Emellett a nyaralótérségekben lévő községek népszerűsége is jelentősen élénkítette a települések ingatlanpiacát.

Az országos lakáspiaci áraknál a koronavírus-járvány tavaly tavaszi megjelenése megtorpanást hozott. A nyaralókról azonban már nem mondható el ugyanez. Kattintson!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra