Kiderült, mit csinálnak a tinédzserek a neten

A rádióhallgatás vagy éppen az e-mail egyre inkább a múlté, de komoly változások zajlanak még a közösségi média területén is - egy friss hazai felmérés a magyar fiatalok internethasználati szokásaiba enged betekintést. A kutatás egyes eredményei megdöbbentőek lehetnek az idősebb generációk számára, valamint akadnak aggasztó trendek is a számokban.

A magyar fiatalok 85 százaléka három óránál is több időt tölt naponta az online térben, és ez csak a szabadidős tevékenységekre értendő, a digitális oktatáson felül. A többi között erre derült fény a "Magyar Tinik a Neten 2021" kutatásból: a Be Social digitális ügynökség 2019 után immár második alkalommal mérte fel a hazai fiatalok internethasználati szokásait. Az online felmérésben közel 4700 válaszadó vett részt idén tavasszal a 14-25 éves korosztályból.

Kiderült az is, hogy szabadidejüket legszívesebben a közösségimédia-oldalak böngészésével és chateléssel töltik, míg a barátokkal való személyes találkozások és a családi programok csak ezután következnek a sorban. A legkevésbé népszerű elfoglaltságok listáját a rádióhallgatás vezeti, megelőzve az inkább egy szűkebb réteg kedvelt szórakozását jelentő videójátékozást és a tévénézést. Szintén érdekes kimutatás, hogy a fiatalok 70 százaléka vagy egyáltalán nem kommunikál már e-mailek útján, vagy csak hivatalos ügyintézésre használja ezt a kommunikációs formát.

Digitális bennszülöttként máshogy viszonyulnak a tinédzserek az online térhez, mint az idősebb generációk
Digitális bennszülöttként máshogy viszonyulnak a tinédzserek az online térhez, mint más generációk. Fotó: Getty Images

Leáldozóban a Facebook

Ami a közösségi médiát illeti, ha csak egyetlen csatornát választhatna, akkor a magyar tinédzserek mintegy 36 százaléka a Messenger, 30 százaléka az Instagram mellett döntene, míg a dobogó alsó fokára felférő YouTube mindössze a megkérdezettek 13 százalékánál élvez prioritást. Arra a kérdésre, hogy mely platformot használják a leggyakrabban, ugyancsak a Messengert és az Instagramot jelölték meg a legtöbben, de a legpopulárisabb oldalak élvonalában immár a TikTok is megjelenik itt, megelőzve a YouTube-ot, a Facebookot és a Snapchatet. A Facebook csökkenő népszerűségét a tinik körében jól tükrözi egyébként, hogy csupán a megkérdezettek nem egészen 5 százaléka tekint rá legkedvesebb, avagy legnélkülözhetetlenebb közösségimédia-oldalaként.

Érdekes adat, hogy saját bevallása szerint a felmérés résztvevőinek közel 44 százaléka szeret tájékozódni, híreket olvasni bármiről, ami csak érdekli, további 31 százalékuk viszont csak szórakoztató jellegű, akár sztárokkal kapcsolatos tartalmakat olvas. Ezen felül a fiatalok mintegy negyedét nem különösebben foglalkoztatják a napi aktualitások. Mindazonáltal a válaszadók több mint felét érdekli a magyarországi politikai helyzet alakulása, átlagosan hat tiniből egy pedig rendszeresen szokott is beszélgetni ilyen témákról a barátaival.

Az erotika is bekúszik az online térbe

Jól látható az eredményekből, hogy a közösségi média egyre fontosabb szerepet tölt be a fiatal generációk életében. Kifejezetten népszerűek például napjainkban az influenszerek, olyannyira, hogy a megkérdezett tinédzserek 30 százaléka maga is szívesen válna híressé ilyen tevékenységgel. Emellett 36 százalékuk boldogabbnak érzi magát a közösségi médiát használva, közel háromnegyedük pedig saját elmondása szerint egyes témákról fesztelenebbül tud chaten beszélgetni , mintsem élőbeszédben.

Óriási kárt okozhat egy nő életében, ha őt ábrázoló meztelen képek, esetleg szexvideók kerülnek fel akarata ellenére az internetre. Részletek itt.

Fontos problémára figyelmeztet, hogy a fiatalok 51 százalékának volt már olyan érzése, hogy zaklatják a közösségi médiában, illetve 14 százalékuknál többször is előfordultak ezzel kapcsolatos negatív tapasztalatok. Ugyancsak 51 százalékuktól kértek már erotikus fotót chaten, és közel 12 százalékuk eleget is tett ezeknek a kéréseknek. A Be Social 2019-es felmérésében ez két mutató még csupán 39 és 7 százalék volt. Idén mindössze a megkérdezettek 23 százaléka válaszolta azt, hogy vele még nem fordult elő hasonló, illetve az ismerősei körében sem hallott ilyen esetekről. A másik oldalról nézve a fiatalok 56 százaléka kapott már erotikus fotót chaten, 34 százalékuk több alkalommal is. Összességében a megkérdezettek 89 százaléka mondta azt, hogy kapott már idegen emberektől chatüzeneteket.

A mai fiatalok négy csoportja

A felmérés eredményeit bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón felszólalt dr. Bernschütz Mária generációkutató, az új média használati szokásainak szakértője. Elmondta, hogy érdemes mélyebben belenézni a kutatás adataiba, hiszen a vizsgált korosztály tagjai nem mind egyformák, nem lehet őket egyetlen homogén csoportként kezelni. Éppen ezért a szakember négy különböző kategóriába sorolta a fiatalokat a felmérésből kirajzolódó trendek alapján.

  1. Digitálisan tudatosak (a válaszadók 23 százaléka): jellemzően idősebbek (18-25 évesek), inkább nőies típusok. Ha a tartalmak korlátozásáról, mások tiltásáról van szó, akkor meglehetősen szigorúak. A közösségi médiával szemben ők a leginkább közömbösek, nem tekintenek arra örömforrásként. A Messenger használata mellett náluk a Facebook jobban preferált, mint a többi csoportnál. Online nem igazán olvasnak, kevés influenszert követnek, éppen ezért nem is nagyon jellemző rájuk, hogy influenszer hatására vásárolnának, és ők szeretnének a legkevésbé influenszerek lenni. A politika viszont jobban érdekli őket, mint a többi csoport tagjait.
  2. Offline élménykeresők (17 százalék): családias, barátkozós típus. Ritkán posztol, kevésbé szerkeszti a tartalmait. A közösségi média számára is inkább közömbös. A Messengert használja leginkább. A tévénézés, rádióhallgatás, online portálok követése rájuk jellemző leginkább. A családdal, barátokkal is ők töltenek legtöbb időt, valamint könyveket, újságokat is leginkább ők olvasnak.
  3. Online harcosok (33 százalék): ebben a csoportban a legtöbb a fiú. Ők azok, akik rendszeresen, naponta akár több órát videójátékoznak, míg a többiekre ez egyáltalán nem jellemző. Bár a szelfikészítés nem hozza lázba őket, influenszerek azért szívesen lennének. Könyvet, újságot alig olvasnak, inkább chatelnek. Az online trendekben jártasak, a virtuális adatbiztonságra is odafigyelnek. Lelkes streaming-fogyasztók és YouTube-rajongók. Sok virtuális barátjuk van.
  4. Digitális exhibicionisták (25 százalék): ebben a csoportba döntő többségben lányok vannak, akik szórakoztató tartalmakat keresnek a neten. A közösségi média boldoggá teszi őket, aktívan használják is, a fontos dolgaikról is inkább chaten kommunikálnak, mint élőszóban. Szeretnek szelfit készíteni, hashtageket használni, szívesen lennének influenszerek. Idegenektől is gyakran kapnak üzeneteket. Könyvet és újságot alig olvasnak, az Instagram és a TikTok a kedvenc közösségimédia-felületük. A Snapchat-használat is rájuk jellemzőbb, gyakrabban is posztolnak oda. A politika nem érdekli őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra