Ez az eszköz menthet meg a stroke-tól

Új eszközt fejlesztenek a stroke kockázatának csökkentésére – derül ki a Kelet-angliai Egyetem beszámolójából. Az innovatív szerkezet a szabálytalan szívverés kockázatának kitett betegek azonosítását segíti majd.

A pitvarfibrillációnak nevezett szabálytalan szívverés kockázatának kitett betegek azonosítására fejlesztettek ki egy új eszközt, amely számos beteg életét mentheti majd meg. Bár az állapot nem életveszélyes, az érintettek esetében akár ötszörösére is megnöveli az iszkémiás roham (TIA) és a stroke kockázatátszámol be az állapotról és az új kutatásról a MedicalXPress.

szívbetegség, a szív vizsgálata, fibrilláció, szívroham
Idősebb korban nagyobb a pitvarfibrilláció kockázata. Fotó: Getty Images

Cél a megelőzés

Négy tényezőt talált a kutatócsoport, melyek előrejelezhetik, hogy mely betegeknél alakulhat ki pitvarfibrilláció. Ilyen az idősebb életkor, a magasabb diasztolés vérnyomás, illetve a bal felső szívkamra koordinációs és működési problémái. A kutatók egy olyan egyszerű eszközt hoztak létre, amelyet az orvosok majd a gyakorlatban is használhatnak a magas kockázatú betegek azonosítására. Céljuk, hogy minél több betegeket előre tudjanak diagnosztizálni és kezelni, így csökkentve a jövőbeli stroke kockázatát. Az érintettek esetében a jövőbeni stroke kockázatának csökkentése érdekében speciális kezelésre van szükség vérhígítók adagolásával – mondta el Vassilios Vassiliou kardiológus, a Kelet-angliai Egyetem orvosi karának vezető kutatója.

A kutatócsoport Kelet-Anglia 323 olyan, a Cambridge-i Egyetemi Kórházban kezelt betegének adatait gyűjtötte össze, akiknek azonosítatlan eredetű stroke-ja volt. Elemezték az orvosi feljegyzéseket, illetve a hosszan tartó szívritmus-monitorozásból származó adatokat. Meghatározták, hogy a stroke-ot követő három éven belül hány betegnél találtak pitvarfibrillációt, majd alapos vizsgálatot végeztek annak megállapítására, hogy vannak-e olyan specifikus paraméterek, amelyek összefüggésben vannak a pitvarfibrilláció azonosításával.

Kiszűri azokat, akiknél nagyobb a kockázat

„Négy olyan paramétert azonosítottunk, amelyek kapcsolatban álltak a pitvarfibrilláció kialakulásával, és amelyek következetesen jelen voltak azoknál a betegeknél, akiknél ez a ritmuszavar előfordult. Ezután kidolgoztunk egy modellt, amely alapján megjósolható, hogy a következő három évben kiknél fog pitvarfibrilláció jelentkezni, ennél fogva a jövőben fokozottan ki van téve egy újabb stroke kockázatának” – részletezte az eredményeket Vassilios Vassiliou. Hozzátette: ez egy nagyon egyszerű eszköz, amely kiszűri azokat, akiknél magasabb az aritmia kockázata. Az orvosok által a klinikai gyakorlatban is használható eszköz a stroke megelőzésében lesz óriási segítség.

A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása. Úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása – és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása  jelentősen lecsökken, vagy megszakad. Ennek leggyakoribb oka, ha az agyi erekben valamilyen akadály képződik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra