Erre figyelj, ha infarktusod volt

Aki egy szívinfarktus után erős fájdalmat érez, valószínűbb, hogy nyolc éven belül meghal – derült ki egy friss amerikai kutatásból.

A szívbetegségeket szerte a világon vezető halálokként tartják számon, ám a legtöbb ember a modern kezeléseknek köszönhetően már túléli az első szívrohamot, azt követően pedig teljes életet élhet az Amerikai Szív Szövetség statisztikája szerint. Azok az emberek azonban, akik egy évvel a szívrohamuk után extrém fájdalmakról számoltak be – akár olyan fájdalomról is, amely nem állt összefüggésben szívproblémákkal –, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg a 8 és fél éves vizsgálati időszak alatt – számol be a CNN egy, a The Journal of the American Heart Association című folyóiratban közzétett kutatás eredményéről. A kutatók szerint ezért a fájdalomra mind az orvosoknak, mind a betegeknek nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a szívrohamot követő hónapokban.

fájdalom, szívfájdalom, infarktus, szívinfarktus
Nem jó jel a fájdalom. Fotó: Getty Images

Gyulladásra utalhat

A kutatáshoz több mint 18 ezer 75 évnél fiatalabb, szívrohamon átesett páciens egészségügyi adatait vizsgálták, a betegeket pedig arra kérték, hogy bizonyos időközönként töltsenek ki kérdőíveket, amelyekben a fájdalomszintjüket mérték fel. Az eredmények szerint a fájdalom nem volt ritka a szívrohamot túlélők körében: a szívrohamot követő két hónapban 65 százalékuk számolt be némi fájdalomról. Ez a szám egy évvel később már csökkent, akkor mindössze a betegek 45 százaléka mondta, hogy néha fájdalmat érez. Azokkal a résztvevőkkel összehasonlítva, akik nem számoltak be fájdalomról, a mérsékelt fájdalomról beszámolók 35 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg a követési időszakon belül.

A tanulmány nem tudja pontosan meghatározni a fájdalom és a halálozási kockázat közötti kapcsolat okát. Dr. George Dangas, a Mount Sinai Kórház kardiológusa szerint a fájdalom a gyulladás jele lehet. Ez talán egy olyan mechanizmus, amelyen keresztül a fájdalom súlyosbítja a szervezet szív- és érrendszerre gyakorolt káros hatását. A szakember szerint ráadásul az extrém fájdalomra gyógyszert szedő embereknél például olyan mellékhatások is felléphetnek, amelyek akár halált is okozhatnak. A sok fájdalomcsillapító ugyanis megnövelheti a szív- és érrendszeri problémák kockázatát. Emellett a fájdalom visszatartó erő lehet az olyan életmódbeli változtatásoktól, amelyek csökkenthetnék az újabb szívroham kockázatát, mint például a testmozgás.

A fájdalommal küzdő betegek esetében különösen fontos az egyéb kockázati tényezők, például a dohányzás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint csökkentése – emelte ki a tanulmány társszerzője, Dr. Linda Vixner, a svédországi Dalarna Egyetem docense.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra