Mit nevezünk érelmeszesedésnek (arteriosclerosis)?
Az egészséges artériák hajlékonyak, rugalmasak és erősek, oxigént és tápanyagokat szállítanak a sejtekhez, szövetekhez. Idővel azonban, elveszíthetik rugalmasságukat, az érbelhártya megvastagodik, és az ér fala merevvé válik. Érelmeszesedésről akkor beszélünk, amikor az érbelhártya alatt, a kalcium lerakódása miatt megkeményedő plakkok alakulnak ki, amelyek akadályozzák a szervek vérellátását.
Az ülő életmód, az alacsony fizikai aktivitás, a rossz táplálkozási minták és a stressz erősen összefügg az érelmeszesedés és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásával. Viszont a rendszeres fizikai aktivitás, a megfelelő edzettségi szint fenntartása, egészséges táplálkozási szokások betartása, a testsúly megfelelő szinten tartása, elegendő alvás biztosítása, és a stressz-csökkentő stratégiák mind segíthetnek elkerülni, vagy enyhíteni az erek állapotának javulását. Az érelmeszesedés folyamata visszafordítható az egészséges életmód következetes betartása mellett és az előírt gyógyszerek szedésével.
A különböző eljárások, és műtétek, amelyekkel segíthetnek az érelmeszesedés már kialakult formáján, azok számára fontosak, akik szervezetében már veszélyes a
Mit tehetünk az érelmeszesedés ellen?
- Válassz a szív szempontjából egészséges ételeket: A szív-és érrendszeri megbetegedések kivédésére, gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat nagyobb mennyiségben, viszont kevesebb telített zsírt, valamint nátriumot és a hozzáadott cukrokat fogyassz. A mediterrán és a DASH-diéta kifejezetten a szív egészségét támogatja.
- Légy fizikailag aktív. A rendszeres fizikai aktivitás segíthet a kockázati tényezők kezelésében, mint a magas koleszterinszint, és vérnyomás, túlsúly és az elhízás. A felnőtteknek hetente összesen 150 percet vagy ennél több mérsékelt fizikai aktivitás, vagy hetente 75 percet erőteljes fizikai aktivitás az elegendő mozgás.
- Hagyd abba a dohányzást, és kerüld a passzív dohányzást. A kutatások évtizedek óta azt mutatják, hogy a cigarettákban található nikotin és aromák károsíthatják a szívet és a tüdőt.
- Aludj egészségesen. Felnőtteknek napi 7-9 óra az alvás ajánlott mennyisége.
- Cél az egészséges testsúly! A jelenlegi testsúlyod mindössze 3-5 százalékának csökkenése is segíthet bizonyos koszorúér-betegség kockázati tényezőinek kezelésében. A fogyás javíthatja a vérnyomást, csökkentheti a vércukor- és koleszterinszintet.
- Kezeltesd a problémákat és járj rendszeres szűrésekre. Az orvos által előírt ellenőrző vizsgálatok (laboratóriumi és képi vizsgálatok) segítenek a gyógyszerek valamint a táplálkozási és életmódbeli változtatások okozta állapotjavulás kontrolljában.
- Korlátozd az alkoholfogyasztást. A férfiaknak napi két pohár italra vagy kevesebbre kell korlátozniuk a fogyasztásukat. A nőknek akár egy pohárnyi alkohol is káros lehet.
- Kezeld a stresszt. Ha megtanulod kezelni a stresszt, ellazulni és megbirkózni a problémákkal, az máris jelentősen javíthatja az érzelmi és fizikai egészséged.