Mentőszolgálat: „életveszélyes esetekben átlagosan 9 perc alatt kiérünk”

A napokban megjelent egy cikk, amely azt sugallta, hogy „az életveszélyes esetekhez a hívások alig egynegyedében ér ki a mentő 15 perc alatt Magyarországon”, valamint azt is állította, hogy „egyre több orvos és mentőtiszt hiányzik”, emiatt nem lehet mindig időben kiküldeni a rohamkocsit. Az Országos Mentőszolgálat azonban cáfolta ezeket az állításokat.

„Elkészült a jelentés, Budapesten a Gálvölgyi-féle esetek alig egynegyedében ér ki a mentő 15 perc alatt” – állította a napokban megjelent cikkében a Népszava. A lap arról is beszámolt, hogy információik szerint a P1-es és a P2-es prioritási kóddal ellátott esetek egyaránt azonnal ellátandó beteget jelölnek – „csak míg az előbbihez orvossal vagy mentőtiszttel dolgozó rohamkocsira van a szükség, az utóbbihoz »elég lehet« a mentőgépkocsi is”. Az állítások futótűzszerűen elterjedtek a hazai sajtóban, nem sokkal később azonban az Országos Mentőszolgálat is reagált. Közleményükben azt írták: a cikk valótlanságokat tartalmaz.

száguldó mentőautó
Reagáltak a mentők a késlekedésükről szóló vádakra. A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Közvetlen életveszély esetén 9,32 perc az átlaguk

Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint  – a fenti állításokkal ellentétben – a P1 és P2 rövidítés nem az ellátáshoz szükséges mentőegység szintjét, hanem az eset sürgősségi szintjét jelöli. A P1-es jelzés a közvetlen életveszélyt jelenti – ilyenkor azonnali mentő riasztásra van szükség. Ezekben az esetekben a mentésirányító – a mentőegység szintjétől függetlenül – mindig a helyszínhez legközelebb lévő mentőegységet riasztja, valamint folyamatosan segíti telefonos utasításokkal a bejelentőt, amíg a mentők ki nem érnek. Ebbe a kategóriában sorolható például a gyermekgázolás, a karambol, az újraélesztés, a szívinfarktus, a légúti elzáródás, az eszméletlen állapot, az erős vérzés, a tűzeset, a robbanás, de a megindult szülés is.

Az ilyen esetekben a mentők jelenleg átlagosan 9,32 perc alatt érkeznek a helyszínre Magyarországon” – szögezték le a közleményben.

P2-es eseteknél 20-21 perc az átlag

A P2-es sürgősségi szintre besorolt eseteknél nem áll fenn közvetlen életveszély, így az azonnali mentőriasztás nem indokolt. Ebbe a kategóriába az alábbiak sorolhatók:

  • enyhébb rosszullét életveszélyre utaló tünetek nélkül;
  • csonttörés gyanúja stabil általános állapottal;
  • sebzés komoly vérzés nélkül;
  • órák/napok óta fennálló panaszok hirtelen állapotváltozás nélkül.
Az ilyen esetekben a mentők átlagosan 20,6 perc alatt érkeznek helyszínre az ország területén” – közölték.

Nincs munkaerőhiány

A közleményben kitérek arra is, hogy ugyancsak valótlan állítás, hogy egyre több orvos és mentőtiszt hiányzik a mentőszolgálattól, és emiatt nem lehet elég rohamkocsit küldeni a sürgős esetekhez. A valóság ezzel szemben az, hogy az orvos és mentőtiszt álláshelyek száma az Országos Mentőszolgálatnál 898, míg az ezen munkakörökben jelenleg foglalkoztatottak száma 951. Vagyis a betöltöttség 105,9 százalékos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható a jellemzően kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett, és csak néhol fordulhat elő zápor, esetleg egy-egy zivatar. Az északi szél délelőtt időnként megélénkül, nyugaton helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra