Egészségügy: gyógyító csapatok jöhetnek

Az eddigi tapasztalatok szerint mind a betegek, mind az orvosok számára pozitív változásokat hozhat a svájci modell az alapellátásban. Az eredmények a modellprogram országos kiterjesztése mellett szólnak.

A 2012 és 2017 közötti időszakban összesen négy hátrányos helyzetű észak-magyarországi és észak-alföldi mikrorégióban alakult praxisközösség . Ezek a háziorvosi és a házi gyermekorvosi praxisok partneri együttműködésén alapulnak, kiegészülve egyéb egészségügyi szakemberekkel, így például dietetikussal, gyógytornásszal, egészségpszichológussal, népegészségügyi szakemberrel, praxisközösségi nővérrel, segéd-egészségőrökkel.

"A négy praxisközösséghez összesen mintegy 30 ezer felnőtt biztosított tartozott, akiknek a 80 százaléka vett részt az egészségiállapot-felmérésben. Ez nemzetközi szinten is kiugró teljesítménynek számít" - mondta el a medicalonline.hu-nak Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, a program egészségpolitikai elemzéseket és javaslatokat megfogalmazó munkacsoportjának vezetője. Hozzátette, hogy a 2014 és 2016 közötti időszakban 5565 csoportfoglalkozást tartottak meg több mint 110 ezer résztvevővel a többletszolgáltatások keretében. Ez azt jelenti, hogy minden felnőtt és gyermek átlagosan 3-3 alkalommal találkozott dietetikussal, gyógytornásszal vagy éppen egészségpszichológussal.

A praxisközösségek munkájában gyógytornászok is részt vesznek
A praxisközösségek munkájában gyógytornászok is részt vesznek

Mindennek eredménye számokkal is kimutatható a négy mikrorégióban. Kedvező változás ment végbe az alkoholfogyasztás és a dohányzás terén, illetve az élelmiszerboltokban is megnövekedett az egészségesebb, de korábban nem keresett élelmiszerek forgalma. A Debreceni Egyetem kutatói a magas vérnyomás és a cukorbetegség gondozása terén fedeztek fel javuló tendenciát, a Pécsi Tudományegyetem kutatói pedig - a gyógytornászok és dietetikusok munkájának köszönhetően - a résztvevők fizikai aktivitásában, testtömeg-indexében ( BMI ), vércukorszintjében és haskörfogatában mértek jobb adatokat.

Korábban Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár úgy nyilatkozott , a modellprogramban részt vevő 24 praxisközösség számát száz fölé növelik 2018-ra.

Sinkó Eszter az interjúban elmondta, ajánlani fogják a kormány számára - más földrajzi egységek bevonásával - egy országos modellprogram kialakítását. Az előzetes becslések szerint ennek költsége 35-37 milliárd forint lenne, ami az éves alapellátási költségvetés negyedének felel meg. Kitért arra is, hogy az új működési szisztéma egyik előnye, hogy az egyes orvosok immár nem egymástól elszigetelten, szakmailag és emberileg évtizedekre magukra hagyva dolgoznak, hanem más szakemberekkel szorosan együttműködve.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +8 °C

Az erőteljes nappali gomolyfelhő-képződés mellett többórás napsütésre lehet számítani, majd késő délutántól nyugat felől erősen megnövekszik a felhőzet. Több helyen, néhol több hullámban várható zápor, zivatar, estétől a Dunántúlon eső is. Északkeleten egy-egy intenzív, esetleg heves zivatar is előfordulhat. A délies szelet olykor élénk, néhol erős, zivatarok környezetében akár viharos lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között valószínű, északnyugaton lesz a leghűvösebb, míg délkeleten mérhetjük a legmagasabb értékeket. Térségünket egy mediterrán ciklon közelíti meg, ami a fronthelyzetben is jelentős változást hoz. Pénteken kettősfronti hatásra lehet számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!