Ha túl erős a menstruáció

Túlságosan erős menstruációról akkor beszélhetünk, ha a menstruáció során jelentős mennyiségű vért veszítünk, és az (illetve az azt kísérő fájdalom) megnehezíti a hétköznapjainkat vagy az éjszakai pihenésünket. Mi állhat a háttérben és mit tehetünk ellene?

A túl erős menstruációnak meglehetősen egyértelmű jelei vannak: az intimbetétet vagy tampont óránként cserélni kell, gyakran együtt kell használni a kettőt, és éjszaka is fel kell kelnünk kicserélni azt. Erős menstruációra utalhat az is, ha nagyobb, alvadt vérdarabok távoznak, vagy ha a menstruáció hét napnál hosszabb ideig tart.

A túl erős menstruáció az egyik leggyakoribb probléma, mellyel a nők a szakorvoshoz fordulnak. Egy brit felmérés szerint a 30 és 49 év közötti hölgyek közül minden huszadikat érinthet a erős menstruáció, egy másik kutatás szerint pedig minden harmadik nő kifejezetten erősnek ítéli a saját menstruációját.

A túl erős menstruációnak számos oka lehet, a leggyakoribbak a hormonális problémák (a pajzsmirigybetegségeket is beleértve), a kismedencei gyulladások, a ciszták, illetve az endometriózis. A méhen belüli fogamzásgátló eszköz is felelős lehet az erősebb menstruációért. Ritkább esetekben a túl erős menstruáció méhtest-, petefészek- vagy méhnyakrák tünete is lehet.

A túl erős és fájdalmas menzesz endometriózisra is utalhat

A túl erős és fájdalmas menzesz endometriózisra is utalhat

Megoldási lehetőségek

Amennyiben kideríthető, hogy milyen probléma áll a túl erős menstruáció hátterében (pl. hormonális zavar), először azt a betegségek kell kezelni - ez általában a menstruációs gondokat is megoldja. Az esetek közel felében azonban nem lehet pontos okot meghatározni, ezért csak tüneti kezelés lehetséges.

Nagy bajt jelezhet a gyenge menstruáció - részletekért kattintson !

Az erős menstruáció egyik súlyos következménye a nagy vérveszteség miatt kialakuló vashiányos vérszegénység , mely fáradékonysággal, sápadtsággal és koncentrációs nehézségekkel jár együtt. A vastartalmú étrend-kiegészítők rendszeres szedésével jelentős javulás érhető el. A vas mellett a B12-vitamin is a segítségünkre lehet.

Egy korábbi kutatás szerint az A-vitamin szedése is jótékonyan hat a túl erős menstruáció tüneteire. A túl erős menstruációval gyakran fájdalmak, görcsök is együtt járnak. Egy néhány évvel ezelőtti amerikai kutatás szerint a halolajnak, pontosabban a benne található fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásai is vannak: azok a nők, akik naponta 6 g-nyi halolajat szedtek, a fájdalmak enyhüléséről számoltak be. Német kutatások szerint pedig a magnézium csökkentheti a kellemetlen tüneteket, a görcsöket és a fájdalmat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -6 °C

Ma többnyire derült vagy gyengén felhős, száraz időnk várható - picivel több felhő északon, északkeleten lehet. Estétől kezdődik határozottabb felhősödés észak felől. Mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet késő este -6 és 0 fok között alakul. Időjárásunkat jelenleg anticiklonális hatás alakítja, így nem érvényesül fronthatás, de szerdán egy okklúziós front éri el a Kárpát-medence térségét.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra