Bármennyire is rutinműtétnek számít a császármetszés, még mindig meglehetősen sok kockázattal jár együtt, az anyára és a magzatra nézve egyaránt. Ezek közül olvashat néhányat ebben a cikkünkben.
A
császármetszés az egyik legtöbbet végzett műtét a világon, és nagyon sokszor ennek a beavatkozásnak köszönheti az életét a szülő nő és a magzat is. A rutinszerűség azonban nem jelenti azt, hogy a műtétnek nincsenek kockázatai. Természetesen
a rizikó nagymértékben függ attól, hogy milyen körülmények között, milyen szakemberek segítségével végzik a műtétet.
A császármetszés
jóval nagyobb veszéllyel jár az anyára nézve, mint a hüvelyi szülés. Ez utóbbinál a fejlett országokban 3.5 a halálozási arány 100 ezer szülésre vetítve, a császármetszésnél azonban ez az arány ennek négyszerese is lehet. Mint minden hasi műtétnél, a császármetszésnél is
megvan a kockázata a seb elfertőződésének, a
hegképződésnek, a heggel összefüggő sérvnek vagy a varrat szétnyílásának. Amennyiben a császármetszés sürgősségi beavatkozás, a kockázatok még nagyobbak lehetnek, például azért, mert a páciens gyomra nem üres és ez veszélyesebbé teszi az altatást.
A császármetszés egyaránt kockázatos lehet az anyára és a gyermekre nézve
A császármetszés az egyik leggyakoribb műtéti eljárás, melynek során a has fal és a méh falának átvágásával emelik ki az anyából a magzatot. Az egészségügyi szakemberek szerint indokolatlanul sokszor végzik - milyen esetekben ajánlott mégis a császármetszés? Kattintson!
A császármetszésen átesett nők számára valamivel
kockázatosabbak lehetnek a későbbi várandósságok, különösen akkor, ha
több császármetszés követi egymást. A
császármetszés utáni hüvelyi szülés (VBAC - vaginal birth after Caesarean section) nem lehetetlen, de nagy körültekintést igényel a szülést készítő szakemberektől és az anyától egyaránt.
A császármetszéssel szült nők gyakrabban tapasztalhatnak meg szülés utáni depressziót, és a traumás szülésélmény feldolgozása is nehezebb lehet a számukra.
A császármetszés magzatra vonatkozó kockázatai nagyban függnek attól, hogy mikor végzik el a műtétet. Amennyiben a 39. terhességi hét előtt végzik el a műtétet, az újszülött halálozási veszélyei a többszörösére nőnek, és az is valószínűbb, hogy az újszülöttnél egészségügyi komplikációk, például légzési nehézségek lépnek fel. A 37-38. héten császármetszéssel világra jövő újszülötteknek több időt kell kórházban tölteni, mint a később megszületőknek.
A
császármetszés hosszú távú következményeiről számos kutatás született, de ezek eredményei gyakran ellentmondásosak és sok vitát kavarnak. A császármetszést összefüggésbe hozták már olyan problémákkal, mint a
tanulási zavarok, az
allergia vagy a bélrendszeri gondok.