Ciszta: a meddőség gyakori oka

A nők számára az egyik legszebb időszak az életükben, amikor a gyermeküket várják. Sajnos hazánkban a meddő párok száma igen magas, így a gyermekáldás sokszor több évig várat magára. Az okok között az egyik leggyakoribb a policisztás ovárium szindróma.

A betegséggel a legtöbb esetben a PCOS betűszó megjelölésben találkozunk, de nevezik még Stein-Leventhal szindrómának is. Az elnevezésben (ovarium) a petefészekre utal, ennek ellenére ez a betegség igen szerteágazó tüneteket okoz eredményez, és több szervet is érinthet.

A PCOS esetében a petefészekkéreg alatt ciszták alakulnak ki, melyek megnehezítik, sokszor lehetetlenné teszik a teherbe esést - fejti ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. Emellett a tünetek között szerepelhet a túlzott szőrnövekedés, mely nem csak a végtagokat, hanem a mellkast és az arcot is érinti, a pattanásos bőr, illetve a ritkább menstruáció is. A PCOS alapvetően hormonális betegség, aminek kezelésében a nőgyógyásznak is elengedhetetlen munkája van.

Hormonális érintettség

Ennek a szindrómának az az oka, hogy a szervezetben a hormonháztartás eltolódik, és a férfi hormonok, az androgének kerülnek túlsúlyba. Ezzel olyan "férfias" tünetek jelentkeznek, mint a szőrösödés , vagy a pattanásos bőr (a férfiak bőre alapvetően zsírosabb). Bár kiváltója a hormoneltérés, ez a vizsgálatok alkalmával nem jelentős, sőt, ha nagyon nagy számokat mutat, akkor az éppen a PCOS ellen szól.

Ha nem jön össze a baba, PCOS állhat a háttérben

Ha nem jön össze a baba, PCOS állhat a háttérben A betegség rendszerint nem magában jelentkezik, hanem inzulinrezisztenciával (IR), akár cukorbetegséggel együtt. Ráadásul ezen betegségek mindegyike, egyenként is komoly hatással van a foganási képességre, együttesen pedig nagymértékben rontják a teherbeesés esélyét.

PCOS diagnózisa és kezelése

Bár a külső tünetek is igen feltűnőek lehetnek, sokszor nem annyira erősek, hogy a nők fejében megforduljon ez a lehetőség, illetve az is gyakori, hogy szégyellik tüneteiket, és inkább egyedül akarnak vele megbirkózni. Ennek következtében a legtöbbször akkor derül fény a PCOS meglétére, amikor gyermekáldás elmaradása miatt keresik fel az orvosukat.

Ilyenkor a szakember vérvizsgálattal, és hasi, valamint hüvelyi ultrahanggal állapítja meg a betegség meglétét, melynek kezelésébe a nőgyógyász mellett endokrinológus szakember is bekapcsolódik. A PCOS visszafordítható betegség. A megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás mellett gyógyszeres kezelés, illetve a petefészekkéreg bemetszése jelentheti a megoldást, ám a kezelés ideje alatt mindkét orvos rendszeres közreműködése szükséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra