A rendszertelen menstruáció okai

A menstruáció beindulása után a ciklus eleinte rendszertelen lehet, ám pár hónap után ez általában normalizálódni szokott. De hogy mikortól számít kórosnak a rendszertelen vérzés, arról dr. Tar Attila gyermek endokrinológus beszél.

Az első menstruáció

A lányoknál 12-14 éves korban megjelenik az első menstruációs vérzés. Azt azonban érdemes tudni, hogy a ciklus az első időszakban rendszertelen lehet, sőt előfordulhat, hogy 1-2 vérzés ki is marad. Ettől nem kell megijedni, hiszen egy kis idő szükséges a hormonok egyensúlyához.

Rendszertelen menstruációnak nevezzük, ha túl rövid (kevesebb, mint 21 nap), vagy túl hosszú (hosszabb, mint 35 nap) a ciklus, illetve a vérzés a normálisnál több, illetve kevesebb. Amennyiben a fiatal lánynál hosszabb idő után sem áll be a normál menstruáció, úgy érdemes gyermeknőgyógyász mellett gyermek-endokrinológushoz is fordulni, mivel akár hormonzavar is állhat a probléma hátterében.

Pajzsmirigyzavar: kis szerv, nagy gond

A pajzsmirigyzavar igen gyakran okoz menstruációs panaszokat mind a felnőtteknél, mind a gyermekeknél. Éppen ezért fontos ilyen esetekben a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzése: azaz a TSH (agyalapi mirigy hormon), a pajzsmirigy hormonok, vagyis a trijódthyronin (T3), tiroxin (T4) és a pajzsmirigyellenes antitestek (anti-ATPO, anti-TGL) vizsgálata.

Érdemes tudni, hogy a fiatal lányoknál előforduló pajzsmirigyzavar legtöbbször autoimmun eredetű, amelynek következtében általában a szerv alulműködése figyelhető meg (gyermekkorban még igen ritka a pajzsmirigy túlműködése ). Ekkor a beteg gyógyszeres kezelésre szorul, melynek során pótolják a hiányzó hormont - mondta az endokrinológus.

Főbb tünetei: menstruációs zavarok, fáradékonyság, fokozott alvásigény, túlsúly, depressziós hangulat, koncentrációs zavarok, csökkent hidegtűrés, székrekedés.

Lányoknál a hormonok is okozhatnak rendszertelen menstruációt
Lányoknál a hormonok is okozhatnak rendszertelen menstruációt. Fotó: 123rf

IR, PCOS: gyermekeknél is jelentkezhet

A teherbe esési nehézségek kapcsán igen gyakran előkerül az inzulinrezisztencia (IR) és a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Nem is csoda, hiszen a két állapot igen negatív hatást gyakorol a hormonháztartásra, kiváltképp a nemi hormonok szintjére - ezáltal befolyásolják a menstruációs ciklust. Ekkor az LH/FSH egyensúlya felborul, a tesztoszteron szintje megemelkedik, a progeszteron mennyisége lecsökken.

Mivel a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, nem alakul ki domináns tüsző, és a tüszőrepedés nem történik meg - helyette kisebb-nagyobb ciszták keletkeznek a petefészkekben (ez az állapot a PCOS). A betegség fő tünete a menstruációs zavar, hátterében pedig az inzulinrezisztencia áll. A diagnózishoz nőgyógyászati vizsgálaton kívül vérvételre van szükség, köztük terheléses cukorvizsgálatra, figyelembe véve az inzulinértékeket is. Amennyiben kóros állapot észlelhető, úgy személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra és gyógyszeres kezelésre van szükség.

Főbb tünetei: menstruációs zavarok, fokozott szőrösödés, túlsúly, aknék A rendellenes menstruáció jelei A menstruációs zavarok igen gyakori problémának számítanak. Megjelenhetnek alkalomszerűen, de van, hogy hónapról hónapra sok bosszúságot okoznak a nőknek. Mik a csalhatatlan jelek ?

Előfordulhat, hogy pszichés ok áll a probléma hátterében. Fiatal lányoknál ugyanis a kóros soványság (anorexia nervosa) szintén járhat menzeszzavarral, illetve a menstruáció teljes elmaradásával is.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra