Négy évvel a halála után is alkot a zeneszerző, agyszöveteinek "feltámasztásával"

A kísérleti zene egyik úttörőjének számító Alvin Lucier agyszövetét ausztrál kutatók élesztették újra, hogy a művészet szolgálatába állítsák.

90 éves korában, 2021-ben hunyt el az amerikai kísérleti zeneszerző Alvin Lucier. Az avant-garde hangművész nevéhez számos újító kezdeményezés kötődik, már 1965-ben agyhullámok segítségével generált hangokat. Halála után az ő véréből létrehozott agyszövet segítségével komponált zenét - írja a Guardian.

A tudomány és a művészet határán

Tudósokból és művészekből álló csoport a Revivification nevű projekt keretein belül a négy évvel ezelőtt elhunyt férfi agyszövetét alkották meg a sejtjeinek felhasználásával. A Parkinson-kórban szenvedő zeneszerző élete utolsó évében csatlakozott a kezdeményezéshez, amikor vért vettek tőle. Először fehérvérsejtjeit őssejtekké programozták át, majd pedig ezeket agyi organoidokká – az emberi agyat utánzó neuroncsoportokká – alakították a tudósok.

Ezeket a neuronokat aztán a tudomány és a művészet határmezsgyéjén mozgó eszköz működtetéséhez használtak fel. Az installációba 20 nagyméretű parabolikus sárgaréz lemezt szereltek. Minden lemez mögött egy hangszóróhoz hasonló jelátalakító és egy kalapács található, amelyek reagálnak a mesterséges agyszövet idegi jeleire, különleges hangokkal megtöltve a teret.

A Revivification csapata egyedi technológiát használt a mű életre keltéséhez. Lucier organoidjait egy német biomérnökkel közösen kifejlesztett, 64 elektródából álló finom hálóra növesztették, ahol az idegi jelek úgy közlekedhettek, mint egy fejlődő agyban. Gingold ezután egy nyílt forráskódú platformot készített, hogy értelmezze az idegi tevékenységet és hangot generáljon, egy élő, reagáló előadóvá alakítva a mesterséges agyat.

Fontos, hogy Lucier organoidjai nemcsak hangot produkálnak, hanem fogadják is azokat. A galériában, ahol az installációt kiállították, mikrofonok rögzítik a környezeti zajokat, beleértve az emberi hangokat és a lemezek rezonáns hangjait. Ezeket a hangadatokat elektromos jelekké alakítják, majd visszatáplálják az agyba. „Nagyon érdekel minket, hogy az organoid idővel változni vagy tanulni fog-e” – mondta Guy Ben-Ary, a projekt egyik megálmodója.

Borítófotó: Jack Mitchell/Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +13 °C

Továbbra is többnyire felhőtlen vagy derült marad az ég, majd az éjszaka második felében a nyugati tájak fölé felhőzet érkezik, ami helyenként meg is vastagodhat. Csapadék legfeljebb a nyugati határvidéken fordulhat elő hajnaltól. A légmozgás nagyrészt gyenge vagy mérséklet marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 10 és 18 fok között valószínű, de a derült, hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatással ma még nem kell számítani, az előrejelzések szerint ugyanakkor a jövő hét elején várható egy hidegfront, amely néhány fokos lehűlést hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra