Ketamin: a szer, amit Matthew Perry haláláért okolnak

Hallucinogén, érzéstelenítő és fájdalomcsillapító egyben.


Másfél hónappal azután, hogy holtan találták otthonában Matthew Perry amerikai színészt, a Los Angeles megyei orvosszakértő közzétette a boncolási jegyzőkönyvet. Ebben azt írta, az 54 éves Perry halálát „ketamin akut hatásai” és fulladás okozhatták. A Telex most hosszú cikkben ismerteti, mi is az a ketamin, miért volt a színész szervezetében, és hogy járulhatott hozzá a halálához.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Wikipedia-szócikkében ez áll: „disszociatív anesztetikus hallucinogén”, az orvosi ellátásban főleg akkor szokták érzéstelenítőszerként, a szedáció elérésére használni, ha a beteg barbiturát- vagy opioidérzékeny. Egy transzszerű állapotot hoz létre, ahol az érzékelés eltávolodik vagy akár teljesen szétkapcsolódik a tudattól. Ilyenkor a külvilág felől érkező ingereket az idegrendszer alig vagy egyáltalán nem dolgozza fel.
A ketamin sokkal kevésbé csökkenti a légzésfunkciót, mint a legtöbb általános érzéstelenítőszer, viszont a teljes érzéstelenítő dózist kapó betegek 10-20 százaléka „élénk álmokat”, hallucinációkat és delíriumot él át a hatása alatt, ezért ritkán használják elsődleges anesztetikumként a sebészeti beavatkozások során.
A ketamin erős fájdalomcsillapító hatással is bír, ami már alacsony dózisnál is jelentkezik és az érzéstelenítésnél tovább tart. Alacsony dózisoknál a hallucinogén mellékhatások kevésbé gyakoriak, ezért az operációk utáni fájdalmak enyhítésére és az émelygés és hányás csökkentésére is használják.
A szert Magyarországon is alkalmazzák a gyógyászatban. Az Országos Mentőszolgálat eljárásrendje sürgősségi intubálás esetén, például koponyasérültek vagy más okból kezelhetetlen betegek szedálására javasol ketamint.
A ketamint 2006-os klinikai vizsgálatok hatásosnak találták a kezelésre nem reagáló bipoláris zavar (mániás-depresszió), a súlyos depresszív zavar és az öngyilkossági krízisek kezelésére is. A kedvező eredményű klinikai vizsgálatok után a ketamin gyorsan népszerűvé vált mint „alternatív terápia” a depresszió, a szorongás, a poszttraumás stressz zavar és más mentális problémák kezelésére, ugyanakkor élvezeti szerként is használatos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra