A náthát etetni, a lázat éheztetni kell – tényleg igaz?

„Etesd a megfázást, éheztesd a lázat” – szól a régi jótanács náthás megbetegedések kezelésére. Szakember foglalta össze, mennyi igazság rejlik a mondásban.

Az őszi-téli időszakban gyakori felső légúti megbetegedések napokra ágynak dönthetik az embert, miközben az olyan tünetek, mint az orrdugulás, köhögés, torokfájás, fejfájás és láz, rengeteg kellemetlenséget okozhatnak. Érthető tehát, ha a betegség első jeleit tapasztalva szeretnénk mihamarabb túl lenni a gyógyulási folyamaton. E téren nagy súllyal esik latba táplálkozásunk, illetve szervezetünk tápanyag-ellátottsága. De vajon tényleg igaz, hogy náthásan enni, lázasan koplalni érdemes?

náthás, beteg fiatal nő levest eszik a kanapén fekve, betakarózva
Náthásan különösen fontos, hogy gondoskodjunk szervezetünk megnövekedett tápanyagszükségletéről. Fotó: Getty Images

A megfázás elleni harc tápanyagigényes

A The Guardiannek nyilatkozva Tom Wilkinson, a Southamptoni Egyetem tüdőgyógyász professzora foglalta össze a legalapvetőbb tudnivalókat a kérdéskör kapcsán. Mint mondja, valamennyi igazság valóban rejlik a közismert szólásban. Amennyiben légúti vírusok támadják meg szervezetünket, az immunrendszer azonnal aktiválódik, hogy elhárítsa a veszélyt. Hogy azonban ezt milyen hatékonysággal képes megtenni, az attól függ, hogy mennyire erőteljes az immunválasz. Márpedig az immunsejtek aktiválódása az egyik legenergiaigényesebb funkció az emberi szervezetben, magyarán nélkülözhetetlen hozzá, hogy jól tápláltak legyünk.

Náthásan tehát tényleg előnyös, ha kalória- és tápanyagdús fogások segítségével elégítjük ki szervezetünk megnövekedett igényeit. Ezt támasztja alá egy 2002-ben megjelent tanulmány is, amelyhez a kutatók önkéntes résztvevőket véletlenszerűen két csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjai egy napig csak folyékony ételeket ehettek, míg a mások csoport tagjai 24 óráig koplaltak. Ezt követően az előbbi csoportnál lényegesen jobb eredményeket jegyeztek fel az immunrendszer állapotát felmérő vizsgálatok során. „Semmiképpen sem jó ötlet, ha náthásan kezdünk diétába” – javasolja Wilkinson professzor, hozzátéve betegen is fontos, hogy amennyire csak tudjuk, tartsuk fenn a megszokott étrendünket.

Lázasan sem jó koplalni

A népi bölcsesség másik eleme, hogy lázas betegként érdemes lehet visszafogni élelmiszer-fogyasztásunkat. Wilkinson szerint ez inkább egy félrefordítás és félreértés eredménye, mintsem valóban értékes jótanács. Az eredeti mondás úgy szólhatott ugyanis, hogy „etesd a náthát, tartsd távol a lázat”, utalva arra, hogy a megfelelő tápanyag-ellátottság segít megelőzni a másodlagos fertőzéseket. Éppen ezért a szakember semmi esetre sem ajánlja, hogy lázzal küzdve megvonjuk magunktól az ételt. Közismert persze, hogy lázasan sokan küzdenek étvágytalansággal, és egyes kutatási eredmények nem is tartják kizártnak, hogy az átmeneti koplalás hatással lehet az immunválaszra. Semmi sem bizonyítja azonban, hogy ez a hatás pozitív lenne, már ha egyáltalán tényleg létezik.

A tanulság tehát nagyjából úgy foglalható össze, hogy náthásan immunrendszerünknek energiára és tápanyagokra van szüksége a hatékony működéshez. Mindenképpen jó ötlet tehát, ha ilyenkor is kiegyensúlyozott és változatos étrendet követünk. Ezenkívül Wilkinson a bőséges folyadékpótlás fontosságára is felhívja a figyelmet, mivel az bizonyítottan segíti a gyógyulást és enyhíti a panaszokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Döntően erősen felhős vagy borult, helyenként párás időre számíthatunk, és elszórtan valószínű időszakos eső, zápor. Az északias szelet főként az északkeleti megyékben kísérhetik olykor erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 14 fok között alakul. Késő estére 1 és 7 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásokra ugyanakkor nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra