A lumbágó az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amely kortól és életmódtól függetlenül bárkit érinthet. Elég egy rossz mozdulat, hirtelen emelés, vagy akár egy stresszes időszak, és máris jelentkezhet a hirtelen, gyakran bénító jellegű deréktáji fájdalom. Vajon mit tehetünk otthon, amikor a kellemetlen tünet jelentkezik?
Súlyos esetekben mindenképp orvosi vizsgálatra van szükség. Enyhébb vagy visszatérő panaszok esetén viszont több természetes, otthon is alkalmazható módszer segíthet a fájdalom enyhítésében és a gyógyulás elősegítésében.
Maradj aktív a lumbágó fájdalmai ellenére is
Bár fontos a pihenés ebben az időszakban, mégis, az egyik legrosszabb dolog, amit tehetsz, ha ülsz. A hosszan tartó pihenés gyengíti az izmokat, illetve meghosszabbíthatja a felépülési időt. Törekedj arra, hogy amennyire a lumbágó fájdalma engedi, a lehető legaktívabb maradj. A séta, a könnyű gyakorlatok és az úszás is nagyszerű módja a keringés javításának és a gyógyulás elősegítésének.
Próbálj ki nyújtó és erősítő gyakorlatokat
Gyengéd nyújtó és erősítő gyakorlatok beépítése a napi rutinba egy másik módja annak, hogy aktív maradhass. Ez nemcsak a rugalmasság javítását segíti elő, hanem lehetővé teszi az izmok megerősítését és a gyorsabb gyógyulást is. Keress olyan gyakorlatokat, amelyek a törzsizmokat célozzák: a has- és a hátfeszítő izmokat.
Gondolj a testtartásra
A rossz testtartás a hátfájás egyik leggyakoribb oka. Igyekezz megtartani a gerinc semleges helyzetét ülve és állva is. Ez azt jelenti, hogy a fejet, a vállat és a csípőt lehetőleg egy vonalban kell tartani. Ülés közben arra kell törekedni, hogy a lábfej a padlón legyen, a térd csípőmagasságban, a hátat pedig meg kell támasztani anélkül, hogy megdőlnénk.
Gyógytorna – a célzott mozgás csodát tehet
A lumbágó kezelésének és megelőzésének egyik leghatékonyabb eszköze a gyógytorna. A megfelelően kivitelezett, célzott gyakorlatok:
- erősítik a mély hátizmokat,
- javítják a testtartást,
- csökkentik a gerinc terhelését,
- elősegítik a gyorsabb felépülést.
Akut fájdalom esetén érdemes gyógytornász segítségét kérni, később pedig otthoni, rendszeres tornával fenntartható az eredmény. Otthon is végezhető alapgyakorlatok:
- térdhúzás mellkashoz fekve,
- medencebillentés háton fekve,
- cicahát gyakorlat négykézláb.
Természetes fájdalomcsillapítók
Bár a fájdalomcsillapítók gyors enyhülést hozhatnak, sokan keresnek gyógyszermentes megoldásokat. Ezek között említhető:
- kurkuma – természetes gyulladáscsökkentő
- rozmaring- vagy árnikaolajos bedörzsölés
- magnézium- vagy CBD-tartalmú krémek – izomlazító hatásúak
- zöldkagylókivonat – általános ízületi panaszok és gyulladások esetén
Hideg és meleg borogatás
A gyulladás és az izomgörcs természetes úton is enyhíthető. Fontos, hogy az első 48 órában meleget ne alkalmazzunk, mert az fokozhatja a gyulladást és a fájdalmat.
Mikor fordulj orvoshoz?
Az otthoni kezelés hasznos és gyors megoldás lehet, de van, amikor szakemberhez kell fordulni. Ne halogasd tehát a segítségkérést...
- ha a fájdalom több mint egy héten át nem javul;
- ha zsibbadást, végtaggyengeséget is tapasztalsz;
- ha a fájdalom egy sérülés után jelentkezik;
- ha széklet- vagy vizelettartási nehézség alakul ki – ez kimondottan sürgős orvosi beavatkozást igényelhet.