A kreatinin egy, az izmokban megtalálható vegyület, amely a kreatin lebomlásakor keletkezik. Az átlagos kreatininszint az ember életkorától, nemétől és izomtömegétől függően változhat. Az átlagos tartomány ezzel együtt férfiaknál 0,7-1,2, nőknél pedig 0,5-1,0 milligramm/deciliter. Hogy mit jelezhet az ettől eltérő szint, arról a Medical News Today cikke osztott meg részleteket.
A magas kreatininszint okai
A magas kreatininszint hátterében általában az alábbi okok állnak.
- Krónikus vesebetegség: amikor a vesék károsodnak, nehezebben tudják eltávolítani a kreatinint a szervezetből, ami miatt megemelkedhet annak szintje a vérben. Az orvosok a kreatinin vérvizsgálatának eredményét használják a glomeruláris filtrációs ráta (GFR) szintjének meghatározásához is, amely egy specifikusabb mérőszám a krónikus vesebetegség kimutatására.
- Fokozott fehérjefogyasztás: étrendünk is befolyásolhatja a kreatinin szintjét. Elsősorban túlzott fehérjefogyasztás hatására emelkedhet meg az érték, de csak közvetlenül evés után. Kutatások ugyanakkor kimutatták, hogy akár több évig tartott fehérjedús étrend sem befolyásolja tartósan a vér kreatininszintjét.
- Intenzív testmozgás: a kreatinin jelen van az izmokban, segítve az energiatermelést. Mind a kiszáradás, mind a testmozgás okozta izomlebomlás a vér kreatininszintjének emelkedését okozhatja. Ez általában versenysportolók, vagy megerőltető fizikai munkát végzők szervezetében mutatható ki, és szintén nem bizonyul tartósnak.
- Gyógyszerek mellékhatása: az antibiotikumok, illetve a gyomorproblémák kezelésére szolgáló H2-blokkolók átmenetileg növelhetik a kreatinin szintjét.
Ha a kreatinin szintje tartósan magas, illetve más panaszok is jelentkeznek, mihamarabb javasolt felkeresni egy nefrológust, aki a panaszok hátterében álló esetleges veseproblémákat időben kezelheti.
Borítófotó: Getty Images