Emberi szervek nagy mennyiségben - sertésekből

Budapest/Berlin, 2007. június 14. (MTI) - Világszerte több emberi szervre lenne szükség, mint amennyi rendelkezésre áll az átültetésekhez. A kutatók most ígéretes kísérleteket folytatnak az idegen szervek átültetésével, a xeno - transzplantációval, vagyis állati szerveket ültetnének az emberi szervezetbe.

A Die Welt című német napilap online beszámolója szerint csak Németországban több mint tízezer páciens vár szervátültetésre, de csak 4500 műtétet tudnak végrehajtani. Ezért a sebészet és az immunológia együttműködését felhasználva a tudósok azon dolgoznak, hogy állatokban olyan szerveket hozzanak létre, amelyek nem lökődnek ki az emberi szervezetből.

Ralf Tönjes a német Ehrlich Intézet munkatársa szerint járható út lehet az, ha nem egész szerveket, hanem kisebb sejtcsoportokat próbálnak átültetni. A hasnyálmirigyből az inzulint termelő úgynevezett sziget - sejtek átültetése például már hamarosan klinikai stádiumban lesz. Bernhard Hering professzor a Minnesotai Egyetem Diabétesz Intézetének vezetője szerint az első kísérleti átültetésekre három éven belül sor kerül, 10-12 éven belül pedig a sertésekből származó sziget-sejtek orvosságként kerülhetnek a piacra.

A sertésekből vett szervek átültetése emberszabású majmoknál már működött: a páviánok 6 hónapig is eléltek disznószívvel, ami a transzplantációk esetében meglehetősen hosszú időnek számít.

A kilökődés elkerülése érdekében a műtét előtt néhány nappal egy "negatív oltást" kapnának a betegek, - sertéssejtekből. Ezáltal a sertéssejtek kapcsolatba kerülnének a befogadóval, és ennek következtében kisebb lenne az esély az átültetett szerv kitaszítására - írja a Die Welt című lap internetes változata.

(MTI-Panoráma)

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
vizelés
Így kell helyesen pisilni – kövesd a szakértő útmutatását!
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +3 °C

Eleinte túlnyomóan derült, napos idő várható, északnyugaton lehetnek felhősebb körzetek. Napközben északnyugat felől egyre nagyobb területen képződnek gomolyfelhők, melyek szét is terülhetnek, így átmenetileg befelhősödik az ég. Estére ezek a gomolyfelhők feloszlanak. A legkevesebb napsütés így északnyugaton, míg a legtöbb keleten ígérkezik. Csapadék nem valószínű, de nyugaton előfordulhat egy-egy helyen kisebb zápor. Az északnyugati, nyugati szél napközben az Észak-Dunántúlon, illetve a középső országrészben megélénkül, helyenként meg is erősödhet.A csúcshőmérséklet 15 és 20 fok között alakul. Szombaton sem várható fronthatás és az idő is melegszik, így az orvosmeteorológiai helyzet a közérzeten is sokat dobhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: melyik vitamin hiányától töredezhetnek a körmök? – Teszteld szépségápolási tudásod! A szépség nem csak krémek és smink kérdése: mindennapi szokásaink is nyomot hagyhatnak rajta. Derítsd ki, mennyire ismered az egészséges szépség valódi alapjait!
kvíz
Úgy fogyhatunk, ha kihagyjuk a vacsorát. Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Diéták, trendek és „csodamódszerek” között könnyű elveszni, de vajon mennyire ismered az egészséges életmód valódi alapjait?