Hepatitis B: hogyan kaphatjuk el?

A Hepatitis B a világon az egyik legelterjedtebb fertőző megbetegedés, közel 350 millió krónikus fertőzöttet tartanak nyilván. Hogyan terjed, és milyen tünetek utalnak rá, hogy mi is megkaptuk?

A hepatitis vírus világszerte okoz megbetegedéseket, amelyek elsősorban a májat érintik - maga a betegség neve is májgyulladást jelent görögre lefordítva. Ezt a májgyulladást többféle vírus is okozhatja, amelyeket az ABC betűivel különítünk el egymástól. Leghosszabb lappangási idővel mind közül a hepatitis B jár, ami megnehezíti a betegség korai felismerését és kezelését.

A diagnózis szempontjából is fontos megkülönböztetni a hepatitis B akut és krónikus formáját. A fertőzésről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Hogyan kaphatjuk el a hepatitis B fertőzést?

Világszerte körülbelül 300 és 350 millió közöttire becsülik a krónikus hepatitis-B-fertőzöttek számát, de a valós szám ennél is magasabb lehet. Emiatt a legelterjedtebb fertőző megbetegedések között tartják számon, amely elsősorban az ázsiai és afrikai ország lakosságát sújtja. Az oltás bevezetésének köszönhetően az amerikai kontinensen és Európában a fertőzöttek száma 1 százalék környékére esett vissza. A betegség így főként azokat veszélyezteti, akik az érintett országokba tesznek látogatást, és gyakrabban érintkeznek az ott élő emberekkel.

A vírus akár egy nem jól elmosott borotvával is terjedhet
A vírus akár egy nem jól elmosott borotvával is terjedhet

A vírus elsősorban vér útján juthat a szervezetünkbe, akár kisebb hámsérülésen keresztül: elég, ha csak az ujjunkat vágtuk el egy olyan környezetben, ahol nagy a fertőzés veszélye. Könnyen terjedhet, mivel a fertőzött ember vérének egyetlen milliliterében akár több mint 1000 vírusrészecske is található. A véren kívül a vizelet, a nyál, a sperma és az anyatej is tartalmazhat vírusokat.

Terjedhet nemi úton, kisebb nyálkahártya-sérüléseken keresztül ugyanis a véráramba juthat a vírus, ezért nagyobb veszélynek vannak kitéve, akik gyakran váltogatják partnereiket. Az intravénás droghasználók a közös tűhasználattal adhatják tovább egymásnak a betegséget, de közös borotva, fogkefe útján is átkerülhet egyik emberről a másikra. A fertőzött anya megfertőzi születendő gyermekét is. Ugyanakkor létezik már aktív védőoltás a B-vírus ellen, amely a fertőzés szempontjából fokozott veszélynek kitett munkahelyen dolgozóknak és bizonyos betegségben szenvedőknek ingyenesen biztosított.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra