Zika-vírus: nem a szúnyogirtó okozza a mikrokefáliát

Egy argentin orvoscsoport elmélete szerint nem a Zika-vírus, hanem a szúnyogok irtásához használt anyag okozza a mikrokefális esetek számának megugrását a fertőzéssel érintett területeken. A brazil egészségügyi hatóságok és a WHO szerint ez képtelenség, már csak azért is, mert szert 40 országban használják szerte a világon.

A brazil egészségügyi hatóságok és a WHO egyaránt tagadták, hogy kapcsolatot lehetne kimutatni a Pyriproxyfen nevű közismert szúnyogirtó és a mikrokefália között. Egy argentin orvoscsoport állt elő először az elmélettel, hogy a rovarokat még lárvaállapotukban támadó permetszernek köze lehet a közelmúltban kiugró gyakorisággal előforduló, brazil mikrokefáliás esetekhez – írja az Index . Az argentin eredmény alapján egy dél-brazil államban, Rio Grande do Sulban be is tiltották a vegyszer használatát.

A szert egy japán vállalat, a Sumitomo gyártja, és nem csak Brazíliában használják, a világ negyven másik országába exportálták az elmúlt húsz évben, így sokkal kiterjedtebb lenne a jelenség, ha valóban a szer mellékhatása lenne a kisfejűség . Ráadásul most vannak mikrokefáliás esetek olyan területeken is, ahol nem kerülhet Pyriproxyfen az ivóvízbe.

Nem a szúnyogirtó szer okozza a kisfejűséget

A Zika-vírus-fertőzés egy rövid lappangási idő után megjelenő akut, influenzaszerű kórkép. Figyelni azért kell rá, mert a magzatban visszafordíthatatlan károsodást okozhat. Kattintson! A WHO szerint továbbra is a Zika-vírus a kisfejűséget okozó legfőbb veszély, az argentin vizsgálatban gyanúsított permetszer minden korábbi eredmény szerint 48 órán belül távozik az emberi szervezetből, és semmilyen maradandó vagy örökletes kárt nem okoz. A Pyriproxyfen egyébként egyike annak a tucatnyi szernek, amit a WHO ajánl a betegségeket terjesztő szúnyogokkal fertőzött területek kezelésére.

További bizonyíték az argentin eredmények ellen, hogy a szert sem a 2013-2014-es francia-polinéziai mikrokefáliás esetekkel nem sikerült kapcsolatba hozni, ráadásul a mostani járvány kiindulópontjának számító Recife környékén sem használták soha.

Szintén a Guillain–Barré-szindrómás megbetegedéseket is okozhat. A Guillain–Barréról eddig is tudták az orvosok, hogy súlyos baktérium- vagy vírusfertőzések indíthatják el azt a láncreakciót, mely a szervezet idegrendszeri leépüléséhez, átmeneti vagy tartós bénuláshoz, akár halálhoz is vezethet.

A betegség rendkívül ritka, normál esetekben évente százezerből egy-két ember érintett, a kolumbiai kutatók szerint mostanában a szokásos betegszám duplája jelentkezik, ezek többsége korábban kapcsolatba került a szúnyogok által terjesztett Zika-vírussal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra