Véres hasmenés: új baktériumtörzs miatt aggódhatunk

A bakteriális eredetű vérhasfertőzés kezelését megnehezíti, hogy egyre több megbetegedést okoz a Shigella egyik antibiotikumoknak ellenálló törzse.

A Shigella nemzetségbe tartozó baktériumok felelősek a vérhas kialakulásáért az embernél és a főemlősöknél. A lázzal, gyakran véres-nyákos hasmenéssel, görcsös hasi fájdalommal járó fertőzés a vastagbelet érinti - számolt be róla a BBC Online. A vérhasfertőzéses esetek száma a közeljövőben világszerte emelkedhet – és nem csak a szegény, elmaradott infrastruktúrájú régiókban –, ugyanis amint arra amerikai egészségügyi tisztviselők felhívták a figyelmet, a közelmúltbeli megbetegedések egy részét már egy olyan baktériumtörzs okozta, amely ellenáll az ellene bevetett antibiotikumoknak. 

vérhas
A vérhasfertőzés súlyos, akár halálos kimenetelű is lehet. Fotó: Getty Images

Új veszélyforrás

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint míg a 2015-ben regisztrált vérhasfertőzéses esetek egyike sem volt összefüggésbe hozható az XDR baktériumtörzzsel, addig 2022-ben a megbetegedések 5 százalékát már ez okozta. Rossz hír, hogy a kórokozó rezisztens azzal az öt antibiotikummal szemben, amelyet a leggyakrabban alkalmaznak ellene. Az XDR törzs okozta fertőzés a hajléktalanok, a világutazók, a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak és immunhiányos emberek körében terjed nagyobb ütemben - közölte a CDC.

A bakteriális eredetű vérhasfertőzést szinte minden esetben a Shigella nemzetség négy alcsoportja okozza. A legtöbb megbetegedésért a Shigella sonnei és a Shigella flexneri felelős, a legsúlyosabb fertőzések a Shigella dysenteriae-hez köthetők. A A betegség jellegzetes szezonális előfordulást mutat: az éves fertőzések 40-45 százaléka az augusztustól októberig tartó időszakban jelentkezik, függetlenül attól, hogy melyik Shigella alcsoport okozta. Előfordulása a 2 és 4 év közötti kisgyermekek körében különösen magas.

Hatékony kezelés nélkül akár halált is okozhat

A vérhas világszerte a hasmenéssel összefüggő halálesetek egyik vezető oka. A baktérium a fertőzött székletével való érintkezéssel terjed, ezért fontos az alapos és gyakori kézmosás, ha beteg van a családban vagy a közvetlen környezetünkben. A kezelésnél fontos szerepe van az azonnali és folyamatos folyadékpótlásnak és a pihenésnek. 

Az antibiotikumrezisztencia egyébként egyre több baktérium esetében figyelhető meg, ami járványügyi szempontból és a hatékony kezelési módok megtalálását illetően a jövőben aggodalomra adhat okot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra