Rusvai: nagy bajt okozhatnak a párhuzamos fertőzések

Súlyos következményekkel is járhat, ha valaki egyszerre kapja el az influenzát és a koronavírust, figyelmeztetett Rusvai Miklós víruskutató egy rádiós interjúban, amelyben az oltásokkal kapcsolatban is fontos javaslatot tett.

Tíz-tizenkét éve február végétől április végéig szokott jelentkezni általában nagyszámú influenzás eset, de ez nem törvényszerű. Az orvosok jelentései, mintaküldése alapján az influenza már most is megjelent, tehát a vírus aktív, noha a légzőszervi betegségekből beküldött minták messze túlnyomó többségében most még koronavírust mutatnak ki – mondta az InfoRádiónak Rusvai Miklós.

koronavírus, influenza
Súlyos következményekkel is járhat, ha valaki egyszerre kapja el az influenzát és a koronavírust. Fotó: Getty Images

Hetek óta lehet arról hallani, hogy a következő influenzaszezon durvább lehet, mint az előző néhány évben – a víruskutató szerint ennek valószínűsége több mint 50 százalék, mert hét éve volt az utolsó nagyobb influenza-esetszám, ami a lakosságot megfertőzte. Rusvai Miklós arról is beszélt, hogy az influenzavírus és a koronavírus párhuzamosan jelentkeznek, ám arról szó sincs, hogy ha valaki az egyikkel fertőződik, az megvédené a másik ellen; a párhuzamos fertőzések ugyanis akár súlyosabb következményekkel is járhatnak.

Ők a legvédtelenebbek

A szakember leszögezte: a két vírus ellen ugyanaz a betegcsoport a legvédtelenebb, vagyis az idősebbek 70-80 év fölött, a légúti krónikus betegségekkel, asztmával, légúti allergiával küzdők, a túlsúlyosak, a magasvérnyomás-betegek, a cukorbetegek, a daganatterápiában részesülők. Influenza esetében a várandós kismamák is védtelenek, hiszen az influenzafertőzéssel járó magas láz káros hatással van a magzatra.

Bár a jelenlegi rendelkezés lehetővé teszi a szimultán oltást – tehát az egyik oltás beadását a jobb, a másik oltás beadását pedig a bal karba –, Rusvai Miklós azt javasolta, érdemes kéthetes időközt tartani a két vírus elleni védőoltás között. Így a vakcina esetleges mellékhatásait jobban lehet kötni az egyes oltásokhoz. A másik ok, hogy az immunrendszerünk jobban reagál, ha időeltolódással kapja a két különböző immunizálást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra