Koronavírus: újabb vakcinát tesztelnek több ezer emberen

Hatezer önkéntes bevonásával újabb koronavírus elleni védőoltás széles körű klinikai vizsgálatát kezdték ma meg Nagy-Britanniában. A Janssen vakcinája az előzetes elemzések szerint ígéretes lehet.

A klinikai vizsgálatok harmadik fázisába jutott Nagy-Britanniában a Janssen - a Johnson& Johnson gyógyszeripari vállalatcsoportjának - új koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyaga, amely a harmadik vakcina, amit a szigetországban több ezer önkéntes bevonásával tesztelnek - számolt be róla a The Guardian oldala .

Az egyik a brit-svéd tulajdonú AstraZeneca gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem közös védőoltása , melynek tesztelését szeptemberben egy időre felfüggesztették , mert az egyik tesztalanynál súlyos egészségügyi probléma alakult ki. (A klinikai vizsgálatok harmadik szakasza pár nappal később folytatódott.) A másik tömeges tesztelés alatt álló készítmény az amerikai biotechnológiai vállalat, a Novavax oltóanyaga.

koronavírus védőoltás
Újabb védőoltásról derülhet ki, hogy hatásos lehet a koronavírus ellen. Fotó: Getty Images

Mit tud a Janssen védőoltása?

Az oxfordi vakcinához hasonlóan a Janssen oltóanyaga is legyengített - általában légzőszervi megbetegedéseket okozó - adenovírust használ arra, hogy sejtjeinkhez eljussanak az információk, amelyek alapján azok megkezdik a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjének előállítását. A folyamat hatására beindul a szervezet azonnali immunválasza. Míg azonban az oxfordi vakcina csimpánzokat megfertőző adenovírust tartalmaz, addig a Janssené humán adenovírust, amelyet úgy módosítottak, hogy az már nem képes betegséget okozni. Ugyanez az adenovírus törzs alkotja egyébként a nemrégiben kifejlesztett ebolavakcina alapját, amelyet a 2019-es járvány során a Kongói Demokratikus Köztársaságban már be is vetettek.

A SARS-CoV-2 ellen legjobban a szervezetünk tud védekezni: ha kap hozzá egy kis segítséget, immunrendszerünk letörheti a fertőzést. A SARS-CoV-2 elleni oltás specifikussága hosszan tartó hatásával függ össze, mert a vakcina bekapcsolja az immunrendszer adaptív ágát, a B és T limfocitákat, valamint az adott kórokozót felismerő antitesteket. E limfociták egy része hónapokig vagy évekig fennmaradó "memóriasejtekké" válik, és felkészíti a szervezetet arra, hogy gyorsabb, erősebb válaszokat adjon, ha a kórokozó egyszer visszatér. Részletek!

A Janssen vakcinája már átesett a klinikai vizsgálatok első és második fázisán, és az egyadagos vizsgálat időközi elemzése azt sugallja, hogy hatékony immunválaszt vált ki és a szervezet összességében jól tolerálja. Amennyiben a tömeges klinikai tesztelés bebizonyítja, hogy valóban biztonságos és hatékony, 2021 közepéig 30 millió adag készülhet belőle az Egyesült Királyságban - magyarázta Alok Sharma, a Janssen egyik munkatársa.

Szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy noha a múlt héten bejelentett Pfeizer-BioNTech-vakcina sikere - melynek hatékonysága a klinikai vizsgálati eredmények alapján 90 százalék feletti - a többi vakcinafejlesztéssel és teszteléssel foglalkozó vállalatot is mielőbbi eredményekre sarkallja, további nagyszabású, átfogó és alapos vizsgálatokra van szükség.

"A legutóbbi hír - A Pfizer-vakcina hatékonyságáról - rendkívül izgalmas az egész világ számára, ám továbbra is arra kell a legnagyobb hangsúlyt fektetnünk, hogy a vizsgálatok segítségével kiderüljön, mely oltások lehetnek a legmegfelelőbbek, melyek biztosíthatnak tartós és hatékony védelmet a Covid-19 ellen" - véli Kate Bingham, az Egyesült Királyság oltási munkacsoportjának elnöke.

A jelenlegi klinikai vizsgálatba bevont hatezer, egyesült királyságbeli önkéntest 17 városból - köztük Bristolból, Leicesterből, Londonból, Manchesterből, Belfastból és Cardiffból - toborozták. A folytatáshoz a vállalat további 24 ezer önkéntest választ majd ki más országokból.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de emellett több órás napsütés is várható. Délelőtt kevés, majd délutántól több helyen számíthatunk ismétlődő záporra, zivatarra. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között alakul. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra