Koronavírus: újabb vakcinát engedélyezett az EU

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlotta pénteken az Európai Unióban az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett, új típusú koronavírus elleni oltóanyagot, majd az Európai Bizottság is megadta a feltételes forgalomba hozatali engedélyt. A gyártó pedig azóta bejelentette, hogy a korábban egyeztetettnél 30 százalékkal több vakcinát biztosít majd az EU-nak.

A Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinája után az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem készítménye a harmadik olyan COVID-19 elleni oltóanyag, amelynek megkezdődhet a tömeges alkalmazása az Európai Unió 27 tagországában. A szer - az EMA ajánlása szerint - egylőre csak a 18 éven felüliek immzunizálására használható. Az EMA szakértői emellett úgy vélik, hogy az oltás az 55 évnél idősebb felnőtteknél is alkalmazható. Közölték azt is, hogy kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az oltóanyag milyen hatást vált ki a várandós nők szervezetében. A várakozások szerint a kívánt védelmet esetükben is maradéktalanul biztosítani fogja a vakcina, a kismamák beoltását azonban személyre szabottan meg kell fontolni - tették hozzá.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Engedélyezték az oxfordi vakcina alkalmazását. Fotó: Getty Images

A mutációk ellen is hatékony

Az AstraZeneca vakcinája jól alkalmazkodik az új típusú koronavírus mutációihoz is - emelte ki az EMA. Az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség egyébként ebben esetben is gyorsított eljárás keretében hozta meg döntését, amely az oltóanyag egyéves feltételes alkalmazásához adta meg a zöld jelzést. A forgalomba hozatalt hivatalosan az Európai Bizottság is engedélyezte, miután úgy ítélte meg, hogy az oltóanyag hatékony az új típusú koronavírus ellen. A brit egyetem és a gyógyszeripari vállalat január 12-én nyújtotta be forgalmazási kérelmét az EMA-hoz.

Mit kell tudni a vakcináról?

Koronavírus: az időseknek is jó ez az oltás - kattintson a részletekért!

Az AstraZeneca tájékoztatása szerint a megfelelő védelemhez két oltásra van szükség. A vakcina második adagját legalább 4, legfeljebb 12 héttel az első dózis után kell beadni. A koronavírus elleni oltóanyag normál hűtőszekrényben, 2 és 8 Celsius-fok között tárolható és szállítható. A készítmény a gyártás után legalább hat hónapig felhasználható. A vakcina további biztonságossági és hatékonysági adatairól a folyamatban lévő klinikai vizsgálatok alapján gyűjtött eredményeket a gyártó várhatóan a következő hetekben teszi közzé.

Az oltóanyagot egyébként rendkívül gyorsan, nagyjából egy év alatt állították elő, ami jól mutatja, milyen fejlett már a tudomány - vélekedett Andrew Pollard, az Oxfordi Vakcina Csoport igazgatója. Az AstraZeneca vezérigazgatója, Pascal Soriot pedig azt emelte ki, hogy jelentős készletük - több millió dózisuk van -, amelyet eljuttathatnak az európai országokba, a legfontosabb cél pedig az, hogy minél több embert gyorsan beolthassanak. Hangsúlyozták továbbá, hogy az AstraZeneca által kifejlesztett vakcina jelentősen hozzájárulhat a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez.

9 millió adaggal többet kap az EU

Az engedélyeztetést követően azt is bejelentették, hogy az az AstraZeneca a korábbi terveihez képest 9 millió adaggal többet szállít az Európai Uniónak az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagából az első negyedévben. A brit-svéd gyógyszeripari óriáscég vállalása 30 százalékos növekedést jelent az egy héttel korábban közölt terveihez viszonyítva. Az EU így - 31 millió helyett - 40 millió adaghoz jut az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben kifejlesztett vakcinából március végéig. Az AstraZeneca azt is vállalta, hogy szállításait az eredeti menetrendhez képest egy héttel korábban elkezdi, és bővíti gyártókapacitását az EU-ban.

Koronavírus: mekkora az orosz vakcina hatékonysága? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Nagyrészt erősen felhős, a délnyugati tájakon borult lesz az ég, de az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Napközben északkelet felől elkezd szakozni, vékonyodni a felhőzet. Hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat nagyobb mennyiség. Az északi és keleties szél megélénkül, de záporok, zivatarok környezetében erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra