Koronavírus: új tesztet használnak a mentők

A múlt hét óta alkalmaz az Országos Mentőszolgálat egy antigén alapú gyorstesztet az új típusú koronavírus-fertőzés kimutatására. A módszer nem váltja fel a hagyományos PCR-tesztet, mégis nagy előrelépést hozhat a járvány hazai kezelésében.

A szennyvízvizsgálatok legfrissebb eredményei szerint az elmúlt héten, bár nem csökkent, de nem is növekedett a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja. Részletek itt.

Hétfőn jelentette be közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), hogy minden mentőautót elláttak antigén alapú gyorsteszttel. A mindössze 15 perc alatt eredményt adó tesztet azoknál a COVID-gyanús, középsúlyos és súlyos egészségi állapotú betegeknél alkalmazza a mentőszolgálat, akik kórházi ellátásra szorulnak.

Az antigén alapú gyorsteszthez is ugyanúgy vesznek mintát a mentősök
Az antigén alapú gyorsteszthez is ugyanúgy vesznek mintát a mentősök. Fotó: Getty Images

A vizsgálat célja, hogy a gyorsteszt alapján pozitívnak bizonyuló betegeket közvetlenül a kijelölt COVID-ellátóhelyre szállíthassák, ahol azonnal megkezdődhet a szakszerű ellátásuk. A gyorsteszt által negatív, de a vizsgálat ellenére is COVID-gyanúsnak tekinthető személyeket továbbra is a koronavírus-fertőzésre gyanús betegek ellátására kijelölt intézményekbe szállítják. Esetükben PCR-teszttel kell kizárni vagy megerősíteni a fertőzöttséget.

Ugyanúgy zajlik a mintavétel

Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója szerda reggel az M1 csatornának nyilatkozva elmondta, az antigén alapú gyorsteszt 97 százalékos hatékonysággal működik. Éppen ezért pozitív eredmény esetén a PCR-tesztet már nem szükséges elvégezni a betegnél, negatív értéknél viszont azzal is megerősítik az eredményt. Hozzátette, a PCR-teszt sem hoz 100 százalékos megbízhatósággal eredményt, de jelenleg ez és az antigén teszt a legjobb a világon.

"Az eljárás eleje nagyon hasonló a PCR-tesztéhez, hiszen itt is garatból történik a mintavétel, utána azonban a mintát egy speciális oldatban elvegyítjük, ebből cseppentünk rá egy tesztcsíkra, amely 15 perc alatt eredményt is hoz" - magyarázta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője egy keddi, az InfoRádiónak adott interjúban. Hozzátette, a gyorsteszt segíti a betegút optimalizálását, de nem váltja ki a hagyományos PCR-tesztet. Országszerte 750 mentőegység használja az új tesztet, amelyből egy összesen 30 ezres készlet áll a rendelkezésükre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra