Koronavírus: így kell beadni az oltás két adagját

Nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus elleni védőoltás hatékony lesz, ha nem a kísérletek során alkalmazott időben, hanem később adják be a második adagot - figyelmeztetett a közösen fejlesztett oltóanyag kapcsán a BioNTech német biotechnológiai vállalat és amerikai partnere, a Pfizer gyógyszergyár.

Mindeddig közel 80 ezer ember beoltására elegendő oltóanyag érkezett Magyarországra. Részletek itt.

"A vakcina biztonságát és hatékonyságát nem vizsgálták különböző adagolási határidők mellett, a kísérletben részt vevők többsége a tanulmányban meghatározott intervallumban kapta a második adag védőoltást" - áll a két cég közös közleményében, amely emlékeztetett, hogy az első és második adag vakcina beadása között három hét telt el. "Nincs arra utaló adatunk, hogy a védelem az első adagot követő 21 napon túl fennmarad" - hangsúlyozta a közös nyilatkozat.

A Pfizer és BioNTech közös fejlesztésű oltóanyagának két adagját meghatározott időn belül kell beadni
A Pfizer és BioNTech közös fejlesztésű oltóanyagának két adagját meghatározott időn belül kell beadni. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A védőoltást tavaly december 21-én engedélyező Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szintén úgy foglalt állást, hogy a teljes védettség érdekében be kell tartani a Pfizer/BioNTech vakcinája esetében a maximum 42 napos intervallumot. A vakcina hatékonysága olyan kutatáson alapszik, amelynél a két adagot 19 és 42 nap közötti intervallumban adták be. A teljes védelem az új típusú koronavírus-fertőzés ellen a második oltás után hét nappal alakul ki. "Az ettől való bármilyen eltéréshez meg kell változtatni a forgalomba hozatali engedélyt is, és több klinikai adattal kell alátámasztani ezt a változtatást, ellenkező esetben a vakcina felhasználása eltér a rendeltetésszerű használattól" - tette hozzá az EMA.

Nagy-Britanniában úgy döntöttek, hogy az eredetileg a második dózisra félretett adagokat is beadják első dózisként, hogy minél többen minél előbb megkapják. A második dózist 12 héttel később adják be. Hétfői hírek szerint Németország fontolóra vette, hogy a brit példát tanulmányozva késlelteti a második adag vakcina beadását, míg Dánia úgy döntött, hogy hat hétre terjeszti ki a két vakcina beadása közötti intervallumot.

Számos más ország mellett immár Szlovákiában is megjelent a SARS-CoV-2-vírus új variánsa, amely gyorsabban képes terjedni a korábbiaknál. Minderről az nlc.hu cikkében olvashat bővebben ide kattintva .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

Reggel, délelőtt inkább a középső országrészben, délután pedig főként az ország keleti felén lesz erőteljesebb a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé fordulhatnak elő - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt a Dél-Alföldön heves zivatar is kialakulhat. A délies szél időnként megélénkül, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 22 és 29 fok között változik, északkeleten marad hűvösebb az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteorológiai szempontból kifejezetten szerencsés helyzet alakult ki mostanra.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra