Koronavírus: ezért fontos a beltéri páratartalom

Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerzői szerint a beltéri relatív páratartalom – megfelelő értékek között tartva – nagy szerepet játszhat a koronavírus elleni védekezésben.

Ismert, hogy a levegő nedvességtartalma számos módon kihatással lehet egészségünkre, otthonunkban pedig különösen fontos törekedni az optimális páratartalom fenntartására. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MTI) kutatói most újabb érvet találtak a témában. Kimutatták ugyanis, hogy amennyiben a páratartalmat 40 és 60 százalék között tudjuk tartani, azzal a koronavírus elleni védekezés terén is sokat tehetünk – számolt be róla a WebMD.

higrométer, beltéri páratartalom
A beltéri páratartalom fontos szerepet játszhat a koronavírus terjedésében. Fotó: Getty Images

Átfogó vizsgálatukban a kutatók 121 ország járványügyi és meteorológiai adatait elemezték ki a 2020 januárja és augusztusa közötti időszakból, tehát még azelőttről, hogy elérhetővé váltak volna a COVID-19 elleni védőoltások. Számításaikba azt is bekalkulálták, hogy a fenti időszak egy részében fűteni kellett, ami jellemzően a beltéri relatív párataralom csökkenésével jár együtt.

A The Journal of the Royal Society Interface című folyóiratban megjelent tanulmányban végül arra a következtetésre jutottak, hogy amikor egy-egy régióban emelkedésnek indult a megbetegedések és COVID-19 okozta halálesetek száma, általában a beltéri páratartalom átlaga is vagy 40 százalék alatt, vagy 60 százalék felett alakult az adott régióban. Feltételezhető tehát, hogy az optimális beltéri páratartalom protektív hatással bírhat a fertőzés terjedésével szemben. Egyszersmind ez egy gyorsan és olcsón alkalmazható eszköz lehet a járványügyi védekezésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra