Kiderült, miért van ennyi kórházi fertőzés

Külföldről érkező baktériumklónok terjedése miatt nőtt meg jelentősen a kórházi fertőzések száma az utóbbi években - állítják magyar kutatók.

Magyar szakember hozott áttörést a a kórházi fertőzések okainak kutatásában - adta hírül az MNO . Dr. Füzi Miklós mikrobiológus, az Országos Epidemiológiai Központ korábbi főosztályvezetője szerint külföldről érkezett baktériumklónok miatt szaporodnak a multirezisztens, vagyis a legtöbb antibiotikumnak ellenálló baktériumok okozta kórházi fertőzések. Ezek a szuperbaktériumok ráadásul egy bizonyos antibiotikum-típus miatt válnak ennyire ellenállóvá.

Két gént azonosítottak az Egyesült Államokban felfedezett E. coli baktériumtörzsben, mely a szuperbaktériumok elleni végső védelemnek gondolt antibiotikumokkal szemben is rezisztensnek mutatkozott. A néhány hónappal ezelőtti, komoly felfedezésről az alábbi cikkünkben olvashat!

Felelősebb antibiotikum-használatot kíván

2001-től az antibiotikum-rezisztens MRSA (Methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus) baktérium miatti fertőzések száma ugrásszerűen megnőtt a mikrobiológus szerint. Akkor még 5 százalék alatt volt az előfordulása, és néhány év alatt 25 százalék feletti lett. Sokan a romló higiénés viszonyokra vezették vissza a fertőzések számának emelkedését, ez viszont nem indokolja a nagymértékű emelkedést - vélekedik Dr. Füzi Miklós.

Az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre nagyobb a szuperbaktériumok veszélye
Az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre nagyobb a szuperbaktériumok veszélye

A magyar kutatócsoport rájött, hogy megváltozott az MRSA baktériumok génállománya, új törzsek, klónok jöttek be külföldről, melyek ellen már nem voltak olyan hatásosak az antibiotikumok . Rájöttek arra is, hogy az MRSA mellett egy másik baktériumtípusnál, a klebsiellánál is meredek emelkedés kezdődött az előfordulások tekintetében. Ennek oka elsősorban a fluorokinolon nevű antibiotikum-csoport, amelyet főként az egészségügyi intézményekben használnak. Ezen szuperbaktériumok ellen csak méregdrága, több százezer forintos gyógyszerek lehetnek hatásosak, illetve olyan antibiotikumok, amelyeknek súlyos mellékhatásai vannak.

A mikrobiológus szerint az eredmények is azt sugallják, hogy az antibiotikumok ésszerűtlen használata beláthatatlan következménnyel jár. A szakember szerint több fővárosi intézménnyel folynak egyeztetések az antibiotikumok használatának csökkentéséről, konkrét intézkedések azonban eddig nem születtek. A magyar publikációnak ugyanakkor világszerte híre ment, neves külföldi szakemberek is komoly áttörésként számoltak be róla.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de a nyugati határhoz közel több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati határnál előfordulhat zápor, zivatar. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik, de egy-egy viharos lökés is lehet. Délután az ország döntő részén 25, 26 fokig emelkedik a hőmérséklet, majd késő este 15, 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.