Kanyaró: 34 ezren fertőződtek meg
Európa-szerte több mint 34 ezer kanyarós esetet regisztráltak 2019 első két hónapjában, ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetést adott ki. A szervezet közleménye szerint a megbetegedések jelentős része Ukrajnában fordult elő.
Az év első két hónapjában 34 300-an fertőződtek meg, ebből 13 halállal végződött. A betegségeket 42 európai országban regisztrálták. Ukrajnában, Albániában és Romániában pedig kanyarójárványt hirdettek ki.

Oltással lehetne megfékezni a járványt
"Amennyiben a járványkitörésekre adott válasz nem időben történik és nem átfogó, akkor a vírus megtalálja az útját újabb veszélyeztetett alanyok felé, és akár más országokba is átterjedhet" - hívta fel a figyelmet a WHO a kanyaró továbbterjedésének veszélyeire. A szervezet fontosnak tartja, hogy az egészségügyi hatóságok minden lehetőséget kihasználjanak a veszélyeztetett gyerekek, serdülők és felnőttek beoltására. A kanyaró a be nem oltott kisgyermekekre és a várandós nőkre nézve jelenti legnagyobb kockázatot.
Európában az idén januárban és februárban nyilvántartott kanyarós megbetegedések többsége Ukrajnában fordult elő, ahol több mint 25 ezren fertőződtek meg a betegséggel. 2019 első három hónapjában azonban világszerte csaknem megnégyszereződött a betegek száma. A részletekről itt olvashat!
Miért veszélyes a kanyaró?
A kanyaró erősen fertőző betegség. Köhögés, orrfújás, közeli személyes érintkezés, illetve a fertőzött orr- és torokváladékával való érintkezés útján terjed. Vakságot, süketséget vagy akár agykárosodást is okozhat, két adag védőoltás azonban megelőzheti a betegséget. Ennek ellenére a betegség jelenleg világszerte terjed, nagy járvány alakult ki például az Egyesült Államok, a Fülöp-szigetek és Thaiföld egyes részein is.
A kanyaró vírusa ellen nincs semmilyen speciális kezelés, a védőoltás az egyetlen lehetőség a betegség megelőzésére. Az esetek többsége ugyanis nem beoltott, illetve alacsony oltottsági szintű csoportokat érint - ismertette a WHO.
Értékelje a cikket!