Ahol milliárdszámra hemzsegnek a kórokozók

Gondolta volna, hogy egy-egy tüsszentéssel akár egy egész teremnyi embert megfertőzhetünk? A tüsszögés éppen ezért nemcsak saját magunkra nézve kellemetlen - lássuk, mit tehetünk ellene!

Vajon miért köhög, tüsszög szinte mindenki az influenzaszezonban? A magyarázat egyszerű: egyetlen egy influenzás embertől származó tüsszentés egy egész szobát beteríthet vírusokkal, és a fertőzés veszélye még órák elteltével is megmarad. Egy tipikus köhögés során nagyjából 3000 csepp nyál távozik, akár 80 km/h sebességgel. Tüsszentésnél még rosszabb a helyzet, olyankor 40.000 csepp is távozhat, több mint 160 km/h-val. Brit tudósok egy köbméternyi levegőben több tízezer influenzavírus-részecskét találtak, így ha zárt helyen vagyunk (mondjuk egy irodaházban vagy bevásárlóközpontban), akár egyetlen óra is elég ahhoz, hogy megfertőződjünk - még akkor is, ha pont előttünk nem tüsszentett senki!

Mi is pontosan a tüsszentés?

A tüsszentés az a reflexszerű folyamat, amikor az előtte beszívott, nagy mennyiségű levegőt az orrunkon és a szánkon keresztül hirtelen, szinte robbanásszerűen juttatjuk a külvilágba. Akaratunktól függetlenül játszódik le, akkor, ha az orrnyálkahártyában lévő idegvégződéseket irritálja valami. Tüsszentés következhet be akkor is, ha az orrüreget bélelő nyálkahártya megduzzad, például egy megfázás következtében.

Hogyan védhetjük meg a környezetünket a megfertőződéstől?

Bár bizonyos szempontból "előnyös" megszabadulni a kórokozóktól, mégis udvariatlanság teletüsszögni a levegőt. A fertőzést okozó mikrobák ráadásul bizonyos emberekre rosszabbul hatnak: gondoljunk csak az idősekre, a kismamákra, a kisgyermekekre vagy a tartósan beteg, legyengült immunrendszerű embertársainkra. A leghatékonyabb módszer tehát a tüsszögés elkerülése (emellett persze nem árt, ha kúráljuk magunkat és persze a szokásosnál is többször mosunk kezet ).

Ha visszagondolunk arra, miért is tüsszögünk, megérthetjük, hogy a nyálkahártya irritációját kell megszüntetni, illetve a duzzanatot kell lelohasztani. Az irritációt könnyen okozhatja az orrban felhalmozódó váladék, de az orr kifújása azonban sokszor azért nem elegendő, mert nem egyszerűen a bőségesen termelődő orrváladék, hanem főként az orrnyálkahártya duzzanata felelős az orrdugulásért.

Érdemes tehát a náthás időszakban olyan orrspray-t használni, mely egyszerre csökkenti a váladék termelődését és az orrnyálkahártya duzzanatát is. Így ugyanis két oldalról "támadhatjuk" meg a tüsszentés reflexét, ezzel pedig nemcsak a saját gyógyulásunkat könnyíthetjük meg, hanem a környezetünket is megvédhetjük a megfertőződéstől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra