A koronavírus eddig marad meg a levegőben

Levegőbe kerülve a koronavírus akár több tíz métert is megtehet egy zárt helyiségben.

Képzeljünk el egy kocsmát, ami teljesen teltházzal üzemel. A zene és a hangzavar miatt az emberek közel húzódnak egymáshoz és hangosabban is beszélnek. Hogyha kint hideg van, az ablakok és ajtók is csukva vannak, a légkondícionáló pedig a benti levegőt forgatja az épületben. A Maryland Egyetem professzora, Dr. Donald Milton szerint ezek a körülmények a legmegfelelőbbek a koronavírus terjedéséhez. A kutató a CNN -nek úgy fogalmazott, hangsúlyosabban fel kellene hívni a lakosság figyelmét arra, hogy a vírus a levegőben szállva is életképes marad egy ideig. A fertőző folyadékcseppekből álló aeroszolt belélegezve pedig gyorsan megfertőződhetünk.

A maszkviselés meglepő előnyei Nemcsak a kórokozó terjedését segíthet lassítani, de a maszk viselésének néhány olyan előnye is lehet, amelyekre elsőre nem is gondolnánk. Kattintson a részletekért!

Sokakban pánikot kelthet

Milton szerint az egészségügyi szervezetek nem szívesen hangsúlyozzák, hogy a vírus mekkora utat tesz meg a levegőben, sokkal inkább a szociális távolságtartás, a maszkviselés és a kézmosás fontosságát emelik ki. Habár a professzor úgy véli ezek a lépések is kulcsfontosságúak a járvány megfékezéséhez, ahhoz nem mindig elegendőek, hogy a levegőben szálló vírusoktól is megóvjanak minket. Az aeroszol elleni védelemre azonban sokkal nehezebb felkészíteni a lakosságot, azt ugyanis, hogy a vírus mekkora utat tehet meg a levegőben, számos dolog befolyásolhatja a légmozgástól a hőmérsékletig.

Lidia Morawska, az ausztrál Queensland Műszaki Egyetem környezetmérnöki professzora és aeroszoltudományi szakértője szerint a hatóságok azért nem szívesen beszélnek erről, mert sokakban pánikot kelthet a légmozgással vándorló vírusok gondolata. Attól is félnek, hogy az emberek a távolságtartást, a kézmosást és a fertőtlenítést is feleslegesnek tartják majd, hiszen a vírus "amúgy is ott van a levegőben". Úgy véli azonban, hogy a félelem ellen a leghatásosabb fegyver a tudás, a megfelelő ismeretek birtokában pedig az emberek is hatékonyabban védekezhetnek majd a koronavírus ellen.

A tüsszentéssel levegőbe kerülő vírusok több tíz métert is megtehetnek. Fotó: Getty Images
A tüsszentéssel levegőbe kerülő vírusok több tíz métert is megtehetnek. Fotó: Getty Images

Tüsszentéskor, köhögéskor, de már a légzés során is különböző méretű folyadékcsepp távozik a szánkból és az orrunkból. A nagyobb cseppek nem tesznek meg hosszú utat, rendszerint a környező felületekre hullanak, a kisebb cseppek viszont sokáig a levegőben maradhatnak, az aeroszolt belélegezve pedig a tüdőbe jutnak. Milton szerint ez utóbbi cseppek több métert is megtehetnek és akár egy másik helyiségbe is utat találhatnak. Átlagos beltéri légmozgás esetén egy 5 nanométeres csepp több tíz métert is megtehet, ez a táv pedig jóval nagyobb, mint egy tipikus szoba mérete. A professzor szerint az olyan zárt térben terjedhet legkönnyebben a vírus, ahol sok ember zsúfolódott össze és a szellőzés sincsen megfelelően megoldva.

Hogyan védekezzünk a levegőben terjedő koronavírus ellen?

A professzor szerint a fertőzésveszélyes, zárt térben dolgozó embereknek (elsősorban az egészségügyben dolgozóknak) elengedhetetlen a megfelelő védőöltözet és az N95, vagy ahhoz hasonló védelmet biztosító maszkok viselése. Emellett az alábbi tanácsokat adta:

  • Nagyon fontos az állandó szellőztetés, kerüljük az olyan helyeket, ahol ez nem megoldható, miközben ott több más ember is tartózkodik.
  • A szellőzés mellett használhatunk kimondottan a kórokozókat elpusztító légszűrőket.
  • Kerüljük a zsúfolt helyeket és a nagy tömegeket.

Hiába kötelező, egyre többen fütyülnek az üzletekben a maszkhordásra - derült ki az RTL Klub rejtett kamerás felvételeiből, amelyet az nlc.hu cikkében is megtekinthetünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra