A káros baktériumok ellen nem véd a kesztyű

Tudósok szerint nem véd meg minket a kesztyű a káros baktériumoktól. Hat amerikia-kanadai és angol kutató, akik egészen az 1930-as évekig visszamenőleg elemeztek élelmiszer-biztonsági tanulmányokat, arra jutott, hogy a kesztyűbe bújtatott kéz ugyanannyi, ha nem több baktériumot juttat az élelmiszerekbe, mintha fedetlen kézzel nyúlnának azokhoz. Ennek egyik oka az lehet, hogy a kesztyű hamis biztonságérzetet ad a viselőjének, aki így könnyelműbbé válik.

A kutatók Ewen C. D. Todd vezetésével megfigyelték, hogy a kesztyűt viselők kevésbé valószínűleg mossák meg a kezüket köhögés, zsebkendőhasználat vagy a mobiltelefon kézbevétele után, mint azok, akik nem hordanak kesztyűt. Összességében is az derült ki, hogy a kesztyűt hordók nem mosnak kezet olyan gyakran, mint kellene, pedig kétórányi kesztyűviselés után az illető kezén található baktériummennyiség nagyságrendekkel megnő.

Így kell helyesen kezet mosniEzt a kockázati tényezőt tovább erősíti, hogy a kesztyűn levő szakadást, ami gyakran csak egy tűszúrásnyi méretű, nehéz észrevenni. A kesztyű viselése valóban nem mindig kényelmes. A latex kesztyűk bőrpirosodást, viszketést, kiütéseket és allergiát okozhatnak, ami miatt sokan nem szívesen hordják. A gumikesztyűk viszont túl drágák ahhoz, hogy csak egyszer vegyük fel őket, a többszöri használatnál viszont hatékonyan kell tisztítani, fertőtleníteni azokat. Ezt azonban nem mindig teszik elég körültekintően vagy kellő időközönként. A vizsgálat végeztével a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kesztyű nem tekinthető egyedüli, megfelelő higiéniai megoldásnak, az ételszennyezés elleni védekezés legjobb módja a jól bevált, gyakori kézmosás marad.

A tanulmány a Journal of Food Protection c. szaklapban jelent meg.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra