Herevisszeresség

A visszeresség problémája nem csak az alsó végtagokat érintheti, hanem tulajdonképpen minden olyan területet a szervezetben, ahol a vénás pangás (a vénás vér elfolyási nehezítettsége a szív felé) hosszabb ideje fennáll.

A visszeresség problémája nem csak az alsó végtagokat érintheti, hanem tulajdonképpen minden olyan területet a szervezetben, ahol a vénás pangás (a vénás vér elfolyási nehezítettsége a szív felé) hosszabb ideje fennáll. A visszeres betegség kialakulásához több tényező is hozzájárulhat. Ilyenek a veleszületettet hajlam, az anatómiai okok, valamint egyéb társuló betegség(ek) jelenléte. Visszeres betegség a jól ismert alsó végtagi visszeresség, az aranyér betegség, a nyelőcső-visszeresség - ez ma Magyarországon a magas alkoholfogyasztás következtében kialakuló májzsugorodás egyik fontos, akár halálhoz vezető következménye - és nem utolsósorban a herevisszeresség.

Hogy megértsük a herevisszeresség problémáját és annak következményét, tekintsünk át néhány élettani-anatómiai tényt.

A here optimális működésének alapfeltétele - többek között - a megfelelő hőmérséklet, amely 2 fokkal alacsonyabb a testhőmérsékletnél. A herezacskóban a here így valamivel távolabb van a test melegebb részeitől. Ugyanakkor, ha alacsonyabb hőmérsékletű közeg éri a herét, a herezacskó összezsugorodik és felhúzódik a test melegebb részeihez. A másik rendkívül fontos feltétel az optimális vérátáramlás, megfelelő oxigén- és tápanyag-ellátottság. Ez csak kielégítő helyi vérkeringés révén valósulhat meg. A herevisszeresség kialakulásában szerepet játszhat a vénafalak gyengesége, illetve - veleszületett okok miatt - a vénabillentyűk elégtelen működése, tartós székrekedéses állapot, illetve az az anatómiai tény, hogy a bal oldali herevisszér majdnem merőlegesen ömlik bele egy nagyobb visszérbe, amely így akadályozhatja a vér elfolyását. Sajnos daganatos megbetegedések révén is kialakulhat herevisszeresség. A betegség azért vezethet meddőséghez, mert a herét egy kitágult, nagyobb térfogatú vénás hálózat veszi körül, amelyben a pangó vér egyrészt emeli a helyi hőmérsékletet, másrészt ez a pangás csökkent oxigénellátottságot jelent. Mindezek a spermiumképződés károsodásához vezethetnek.

A betegség leginkább magas, sovány férfiakban jelentkezik, elsősorban a bal oldalon. Ha jobb oldalon észlelhető, az sajnos felvetheti a vesetumor gyanúját. Álló helyzetben a herezacskóban gilisztaszerűen tapintható a kitágult vénás hálózat, melyet esetleg húzó jellegű fájdalom kísérhet. Fekvő helyzetben a kitágult visszerek kiürülhetnek, megkisebbedhetnek. Ezen tünetek jelentkezésekor érdemes felkeresni urológus szakorvost, hiszen a betegség gyógyítható. A terápia vagy műtéti: a visszeres fonat lekötése, kiirtása; vagy a kitágult vénák eltömeszelése (embolisatiója), esetleg steril gyulladással elért elzárása (sclerotizálása). 2000. október

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájak mellett az északkeleti, délután az északi tájakon is előfordulhatnak felhősebb időszakok, máshol napos idő várható. Csapadék napközben már nem valószínű. Az északkeleti, keleti szelet délután nagy területen kísérik élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra