Egy új tanulmány szerint a prosztatarák korai stádiumban is diagnosztizálható egyszerű vizeletmintából – írja közleményében a svéd Karolinska Intézet. A mesterséges intelligencia és a daganatok génaktivitásának kiterjedt elemzése segítségével új, nagy diagnosztikai pontosságú biomarkereket azonosítottak ugyanis.
A férfiak egyik leggyakoribb rákbetegsége
A prosztatarák a férfiak halálozásának egyik leggyakoribb oka világszerte. 2022-ben világszerte közel másfél millió új prosztatarákos esetet diagnosztizáltak, így a férfiak körében ez a második leggyakoribb daganattípus. A Lancet Commission előrejelzése szerint a prosztatarákos esetek száma megduplázódik 2040-re, elérve a 2,9 millió új esetet évente.
Magyarországon az európai átlagnál rosszabb a halálozási arány, mivel a betegek gyakran későn fordulnak orvoshoz, és az esetek 30 százalékában már áttétes állapotban fedezik fel a betegséget. Nyugat-Európában ez az arány jellemzően 10-15 százalék körüli. Az egyik fő diagnosztikai akadály a korai daganat jelenlétét felismerő pontos biomarkerek hiánya.
A prosztatarák és a mesterséges intelligencia
Prosztatadaganatokból vett több ezer sejtben az összes emberi gén mRNS-aktivitásának elemzésével, valamint az egyes sejtek helyzetének és elrákosodása mértékének ismeretében a kutatók képesek voltak felépíteni a prosztatarák digitális modelljeit. Ezeket a modelleket aztán mesterséges intelligencia bevonásával elemezték, hogy biomarkerként használható fehérjéket találjanak. A biomarkereket végül közel kétezer beteg vérében, prosztataszövetében és vizeletében elemezték.
A kutatók olyan biomarkereket azonosítottak a vizeletben, amelyek nagy pontossággal jelezték a prosztatarák jelenlétét és súlyosságát. Számításaik szerint az eredmények pontossága meghaladja a PSA-vizsgálatét is. „A biomarkerek vizeletben történő mérésének számos előnye van” – magyarázza Mikael Benson, a Karolinska Intézet Klinikai Tudományi, Intervenciós és Technológiai Tanszékének vezető kutatója. „Nem invazív és fájdalommentes, illetve potenciálisan otthon is elvégezhető. A mintát ezután rutin módszerekkel lehet elemezni a klinikai laboratóriumokban.”
A kutatás következő szakaszában nagyszabású klinikai vizsgálatokat terveznek. „A PSA-nál újabb, pontosabb biomarkerek korai diagnózishoz és jobb prognózishoz vezethetnek a prosztatarákos férfiaknál. Sőt, ezzel csökkenthetjük a felesleges prosztatabiopsziák számát is” – emelte ki Benson.
A prosztatarák szűrése ma
Aki bármilyen urológiai panaszt, például gyakori vizelési ingert észlel, annak egyből érdemes felkeresnie a szakrendelést. A szakmai javaslat szerint 40 és 50 éves kor között legalább egyszer érdemes elvégeztetni egy olyan vérvizsgálatot, ahol a PSA-szintet ellenőrzik. Továbbá javasolt az orvosi prosztatavizsgálatot is. Akinek a közvetlen családjában előfordult már a betegség, annak 45 éves kortól, egyéb esetekben 50 éves kortól ajánlott egy-két évente szűrővizsgálaton részt venni.