Egy ritka, rákot okozó génmutációt hordozó férfi spermáját használtak mesterséges megtermékenyítésre Európa-szerte – írta meg a The Guardian. Az érintett 67 gyermek közül tíznél már diagnosztizáltak is daganatos megbetegedést.
Az adományozás idején még nem szűrték ezt a gént
Akkor derült fény az esetre, amikor két család egymástól függetlenül felvette a kapcsolatot a meddőségi klinikájukkal, miután gyermekeiknél ritka, genetikai hátterű rákos megbetegedést diagnosztizáltak. Kiderült: mindkét gyermek spermadonorja azonos volt. Az Európai Spermabank pedig, amely a spermiumokat biztosította, megerősítette, hogy a TP53 nevű gén variánsa jelen volt a donor spermiumainak egy részében. Ez a génváltozatot 2008-ban, az adományozás idején a szokásos szűrési módszerekkel még nem tudták kimutatni.
Ez az eset rávilágított a donorsperma felhasználására vonatkozó nemzetközileg elfogadott korlátozások hiányával kapcsolatos aggodalmakra. A történtektől függetlenül egyébként korábban szakértők már figyelmeztettek: komoly társadalmi és pszichológiai problémákhoz vezethet, ha egyetlen donor spermáját több országban is felhasználják.
„Európai szinten korlátoznunk kell az egyetlen donor által született gyermekek számát” – hangsúlyozta Dr. Edwige Kasper biológus, aki az Európai Humángenetikai Társaság milánói éves konferenciáján ismertette az esetet.
A történet ráadásul itt még nem ér véget: több európai országban is fény derült hasonló esetekre, a TP53 mutációt 23 gyermeknél azonosították, közülük tíznél már kialakult daganatos betegség (leukémia és non-Hodgkin limfóma). Az Európai Spermabank közölte: több mint 67 gyermek született az adott donor spermájával.