Betegség, ami a csontokat deformálja

A kondroszarkóma az egyik leggyakoribb csontdaganat, de még így is csak néhány embert érint évente Magyarországon. Kezelésében kulcsfontosságú a korai felismerés.

A kondroszarkóma egy csontból kiinduló rosszindulatú daganat. Az oszteoszarkóma után a kondroszarkóma a második leggyakoribb csontszarkóma, de még így is nagyon ritka: egymillió emberből évente 0,5-1 új érintettje van. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon évente 5-10 új beteget fedeznek fel az orvosok. Jellemzően a hosszú csöves csontok epifizisében és metafizisében, a lapos csontokban és a medencecsontokban alakul ki, 20 és 70 év között szinte minden életszakaszban előfordulhat.

Nehezen kezelhető

Korai stádiumban mérsékelt, enyhe fájdalommal jár a betegség, csak alkalmanként jelentkezik. Később viszont már állandósul, nyugalomban is fennáll, jellegzetesen mélyen kisugárzó. Emellett az érintett csont rendszerint felfújttá válik, kiszélesedik, megnagyobbodik. Röntgenfelvétellel is jól kimutatható, ha pedig MR-t is kérnek, akkor az megmutatja a daganat porcos összetevőjét is. A képalkotó vizsgálatok mellett szövettani mintavételre is szükség van ilyen esetben.

Korai stádiumban mérsékelt, enyhe fájdalommal jár a betegség

Korai stádiumban mérsékelt, enyhe fájdalommal jár a betegség

Sajnos ez a daganattípus se radioterápiára, se kemoterápiára nem érzékeny, ezért ezek a kezelések csak ritkán jönnek szóba. Az új felfogás szerint a hosszú csöves csontok alacsony malignitású kondroszarkómájánál elegendő, ha az ép szövetig kikaparják a csontüreget, majd kitöltik csontcementtel vagy csontforgáccsal. Ha az elváltozás lágyrészbe törő és rosszabb indulatú, már széles, ép részben történő éles kimetszést javasolnak.

A csontdaganatok okát a legtöbb esetben nem ismerjük, néhány fajtáját azonban összefüggésbe hoztak bizonyos vegyületekkel. A csontdaganatokról további részleteket itt olvashat!

Mint minden daganatos betegségnél, itt is nagyon fontos korai stádiumban diagnosztizálni a betegséget. Emellett a szövettani eredmény is jelentősen befolyásolja a gyógyulási esélyeket: a legenyhébb forma 99 százalékban meggyógyul, a rosszabb formánál már csak 60 százalékos a túlélési esély, míg a legsúlyosabb szövettani formánál csak 30 százalékos ugyanez az arány.

A kondroszarkómáról további részleteket az alábbi cikkünkben olvashat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra