A stressz természetes válasz az észlelt fenyegetésre, és bizonyos mértékig egészséges is lehet. Olyan hormonok termelését indítja ugyanis be, amelyek arra ösztönöznek, hogy jobb teljesítményt nyújtsunk az élet bizonyos területein. Ha azonban a stressz tartós, az már gyengítheti az immunrendszert, sőt akár a bőrön is okozhat elváltozásokat – írja a CNN. Ilyenkor testszerte viszkető, égő csalánkiütés jelenhet meg, ami nagyjából minden ötödik embert utolér legalább egyszer élete során.
Hideg víz és stresszcsökkentés
Ha csalánkiütést tapasztalsz, mindenképp keress fel egy bőrgyógyászt, mivel ezt a tisztálkodó szerek, a mosószer, az étrend, illetve számos más tényező is okozhatja. Ha ezeket mind kizártátok, akkor valószínű, hogy a stressz állhat a háttérben. "Ha nem találunk más kiváltó tényezőt, akkor vetjük fel a stressz lehetőségét, de nem ez szokott lenni az első ok, amely felmerül, ha egy beteg csalánkiütéssel fordul hozzánk" – mondta el a CNN-nek Dr. Whitney High, a Colorado Egyetem professzora. Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia igazgatótanácsának tagja szerint gyakori vagy hosszan tartó stressz hatására az állapot neurodermatitisszé alakulhat, amelyre jellemző az erőteljes, gyakran az elviselhetetlenségig fajuló viszketés, égő érzés.
A stresszes kiütések puffadt vörös dudoroknak tűnnek, amelyek az egész testen megjelenhetnek, de leggyakrabban az arcon, a nyakon, a mellkason és a karokon fordulnak elő, és esetenként a szemhéjak vagy az ajkak duzzanatával járhatnak. A csalánkiütés hirtelen jön létre, és ha nem múlik el egy nap alatt, akár hetekig is eltarthat. A legtöbb esetben szájon át szedhető antihisztaminokkal kezelhető, de a kellemetlen tünetek egy idő után akár maguktól is elmúlhatnak, miután a kiváltó tényezőt megszüntetik.