Fény derül a bőr öregedésére

A testápolás, a szép, egészséges, feszes bőr igénye fontosabb, mint valaha. Örömteli tény, hogy immár nem csak a fiatal hölgyek, az idősebbek és a férfiak is törekednek rá, hogy bőrük kellemes tapintatú, jó illatú legyen. Megfiatalodhat-e a bőr?

Zsír- és savköpenybe burkolva

Az egészséges bőr felszínén található vékony lipid-réteg, azaz zsírréteg faggyúból, a szarusejtek szétesése kapcsán képződő zsíradékból, valamint verejtékből áll. Összetétele egyénenként, életkor szerint is változik, és a test különböző részein sem egyforma. A szaruzsír és a faggyú szabad zsírsavtartalma, valamint a verejték tejsavtartalma miatt kémhatása savas, pH-ja 4-6 között van. Ezt a savas tulajdonságot, illetve a felszíni lipid-réteget nevezzük a bőr zsír- és savköpenyének. Védi a bőrt a külső nedvesség feláztató hatásától, ugyanakkor akadályozza a szarurétegben lévő víz elpárolgását is. A savas pH a bőrre kerülő baktériumok elszaporodását is akadályozza, mivel ezek nagy része lúgos közegben él.

Megfelelő mosó- és ápolószer

A testápolás alapvető része a megfelelő tisztítás. Leggyakrabban szilárd szappanokat vagy folyékony tusfürdőket használunk erre a célra, amelyek nagy része szárítja a bőrt, és lúgos irányba tolja el a bőr amúgy enyhén savas vegyhatását. Ha valakinek érzékeny, száraz a bőre, érdemes olyan tusfürdőt, esetleg olajfürdőt választania, amely a bőrrel azonos pH-jú, és nem szárítja, hanem inkább "visszazsírozza" a bőrt.

A normál bőr is ápolást igényel, de különösen igaz ez a száraz vagy kiszáradásra hajlamos bőrre.

A testápolók a zsírköpeny visszaállítására hivatottak, de vannak olyan testápolók is, amelyek különleges összetevőiknek köszönhetően egyéb speciális feladatot is képesek ellátni. A száraz bőr ápolására, visszazsírozására bizonyítottan alkalmas a linolsav, az ezt tartalmazó testápolók természetes módon javítják a bőr állapotát.

A fény, ami tör, zúz

A bőrgyógyászati praxisban egyre több olyan pácienssel találkozunk, akiknek bőre nem csak száraz, hanem az elszenvedett napfény- illetve UV-fény-ártalomnak köszönhetően testszerte ráncos, finoman hámlik, világos vagy sötétebb barna foltok, pigment-hiányos, fehér területek tarkítják, és helyenként fokozottan elszarusodik. Ezek az elváltozások részben annak a károsító hatásnak következtében jönnek létre, amelyet az UV-fény okoz a sejtek DNS-én. A DNS a sejtek örökítő anyaga. Épsége elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy az újonnan képződő sejtek hibátlanok legyenek. Az UV-fény hatására a DNS-szál széttöredezik. Azon a szakaszon, ahol az adott hullámhosszúságú fényre fényelnyelő, az egymás mellett elhelyezkedő molekulák között alakulnak ki kémiai kötések, úgynevezett timin-dimérek képződnek. Ezek a dimérek megváltoztatják a DNS másodlagos szerkezetét, és ha ezt a hibát nem sikerül kijavítani, a dimérek megakadályozzák a normális sejtek képződését. A szervezet maga is képes a javításra; kivágja, eltávolítja a sérült, hibás DNS-részletet. A kor előre haladásával, illetve akkor, ha túl sokszor kellett az UV-fény által kiváltott károsodást elhárítani, a javító-, úgynevezett repair-mechanizmus kimerül, és létrejön a fénykárosodott bőr.

Bőrjavítás, reparálás!

Ma már kapható egy olyan testápoló, amely Cassia Alata növényi kivonatot tartalmaz. Ez a növény a forró égövi tájakon, Dél-Amerikában, Afrikában és Indiában honos. Rendszeresen napfénynek kitett leveleiből kipréselt nedve többféle flavonoidot tartalmaz, többek között olyat, amelyről bebizonyosodott, hogy védő hatással rendelkezik az UV-fény által kiváltott DNS-károsodásokkal szemben, és a sejt saját repair-funkcióit is javítja. A növényi kivonat mellett a testápoló mandulatejet és mandulaolajat is tartalmaz. A mandulatej finoman puhítja a bőrt, a mandulaolaj pedig linolsav tartalma révén segít a bőr szárazságának megszüntetésében.

Használata szoláriumozás és napozás előtt is javasolt, nők és férfiak számára egyaránt, finoman a bőrbe masszírozva.

Ápol és eltakar - a fény elől

A testápolásról szólva nem szabad megfeledkezni a bőr napégés elleni védelméről sem. Erre a célra megfelelő faktorszámú fényvédő készítményt kell használni. Legjobb, ha UVA és UVB ellen egyaránt védő készítményt használunk. Ahhoz, hogy a megfelelő hatást elérjük, a kémiai fényvédőt tartalmazó krémet már fél órával a napfény-behatás előtt a bőrre kell kenni.

A megfelelő testápoló kiválasztásakor érdemes figyelembe venni bőrtípusunkat is. Zsíros bőrre nem szabad zsíros készítményt kenni, mert ez eltömheti a pórusokat. Az időjárást is figyelembe kell venni: télen nem ajánlott vizes hatású készítménnyel a bőrünkön hosszasan hidegben tartózkodni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra