Anyajegy vagy melanóma? Ez a különbség

Anyajegyekkel mindnyájan rendelkezünk, többségük pedig teljesen ártalmatlan bőrjelenség. Az óvatosság azonban nem árt: érdemes rendszeresen, legalább évente megvizsgáltatni őket.

Az is teljesen természetes, hogy az évek folyamán új és új anyajegyek jelennek meg a testünkön, a meglévőknek pedig ez idő alatt a színe vagy akár a mérete is megváltozhat. Gond akkor van, ha rövid időn belül mennek végbe ezek a változások.

Anyajegyek kialakulása

Az új anyajegyek kialakulása főleg a bőrünket ért UV-sugárzástól függ: annál több anyajegyünk lesz, minél több sugárzás ér bennünket. De megesik, hogy különböző hormonális változások hatására - például várandósság alatt - alakulnak ki új anyajegyek. Ezen anyajegyek nagy része azonban nem okoz egészségügyi gondot, maximum esztétikai problémát. Leggyakrabban néhány milliméteresek, közép- vagy sötétbarnák, szabályos alakúak, éles széllel végződnek, a felszínük lehet sima vagy éppen kissé dudoros.

Anyajegy vagy melanóma?
Anyajegy vagy melanóma?

Az atípusos anyajegy

Az úgynevezett atípusos anyajegyek megjelenése öröklődik, alakjuk szabálytalan, többféle színű részből állnak (fekete, sötét-, világosbarna, vörös, rózsaszín), valamint jobban- és kevésbé tömött tapintatú területek különíthetőek el bennük. Mivel az atípusos anyajegyekből gyakrabban alakul ki bőrrák , fokozott orvosi felügyeletet igényelnek.

Anyajegy vagy melanoma?

Az anyajegyből kialakuló bőrrák (melanoma malignum) keletkezhet újonnan is a bőrön, ám az esetek több mint felében a már meglévő anyajegyekből alakul ki. Tehát akinek több anyajegye van, a kockázata is nagyobb.

Fontos tudni, hogy a laikus szem nem igazán tudja megkülönböztetni egymástól a közönséges anyajegyet, az atípusos anyajegyet és a melanomát sem. Teljesen biztosra csak akkor mehetünk, ha részt veszünk a szakorvosok által alkalmazott, speciális vizsgálaton, vagy ha egy kimetszett darabból szövettani vizsgálatot végeznek.

Magunkat diagnosztizálni tehát nem érdemes, vannak azonban tipikus jelek, amelyeket észlelve mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.

Jelek, amelyek megjelenésekor feltétlenül bőrgyógyászhoz kell fordulni:

  • megváltozik egy meglévőanyajegymérete, növekedni kezd
  • korábban lapos felszíne megvastagszik, dudorossá válik,
  • határa elmosódik, alakja aszimmetrikus lesz,
  • vérezni vagy viszketni kezd,
  • begyullad, fájdalmassá válik.

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegy A melanoma a bőr rosszindulatú daganata, amely gyakran a már meglévő anyajegyből indul, ezért rendkívül fontos a szűrés. Korábbi cikkünkben egy érintett mesélt arról, mi történt vele, amikor gyanús anyajegyet találtak a bőrén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

Derült vagy napos, száraz idő várható kevés fátyolfelhővel. A délies szelet nagy területen élénk lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 28 fok között várható. Késő estére 11 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra