A tesztek szerint rengeteg gond van a dubai csokikkal – adta hírül Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német Baden-Württemberg cikkére hivatkozva azt írták, ezekből a pisztáciás finomságból már nemcsak az importtermékek, de az európai gyártású „utánzatok” is ellepték a boltok polcait.
Problémás összetevők egész sora
Mivel a 2024 végén végzett, szúrópróbaszerű ellenőrzésen több termék sem felelt meg az előírásoknak, ezért idén Németországban átfogóan megvizsgálták a dubai csokoládékat. A negatív eredmények pedig megismétlődtek, ugyanis számos termékben találtak oda nem illő dolgokat, egyebek mellett:
- szennyező anyagokat,
- nem jelölt allergéneket,
- a címkén nem szerepeltetett színezékeket,
- idegen zsírokat.
Néhány egyenesen alkalmatlan emberi fogyasztásra
A szakemberek összesen 30-féle dubai csokoládét vizsgáltak meg. Ezek közül 21 import termék volt, 8 uniós tagállamból származott, egy pedig ismeretlen eredetű volt.
Az ellenőrzések során 6 Egyesült Arab Emírségekből érkezett csokoládéban találtak egészségre súlyosan ártalmas aflatoxin B1-et, két európai termékben pedig nagy mennyiségű nem jelölt szezámmagot” – olvasható a bejegyzésben.
Emellett két csokoládé csomagolásán nagyon hangsúlyosan szerepelt a pisztácia, miközben a vizsgálatok szerint a termékek csak nyomokban tartalmazták azt. Ez tehát a fogyasztók megtévesztésének minősül. A hatóságok végül több – az Egyesült Arab Emírségekből származó – terméket emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősítettek gyártási eredetű szennyeződések miatt. A német piacról a Miskets, a Vigor és a Bergmann márkájú dubai csokoládékat is visszahívták.
A magyar fogyasztók aflatoxin-terhelését vizsgálták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei és a Debreceni Egyetem kutatói. Mutatjuk, mire jutottak.