Antibiotikum nélkül a szuperbaktériumok ellen
Vége a rettegésnek?Egyre több a probléma az antiobiotikumok körül: a beteg nem szedi végig az előírt kúrát, az orvos nem akkor írja ki, amikor kellene, a baktériumok új törzsei pedig teljesen rezisztensek ezek ellen. Ám úgy tűnik, van remény.
Tudta?
Az MRSA több néven is ismert - egyesek Mercerként említik, mások a teljes elnevezést használják: meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus, de ezen kívül ismert még további elnevezése (ORSA), sőt a sajtó sokszor "húsevő baktériumként" citálja. Az MRSA-t normál esetben sok ember hordozza, például a bőrén, az orrcimpájában vagy a torkában. Általában nem okoz tüneteket, de a sebekbe bejutva fertőzést okozhat.
Az MRSA nem képes ellenállni az új kezelésnek
A kezelés úgynevezett bakteriofág vírusokon alapszik: ezek a baktériumokat különleges katalizátorenzimekkel, endolizinekkel támadják meg - behatolnak egy baktérium sejtfalán, befecskendezik génanyagukat és bakteriofággyárakat hoznak létre. A Micreos ezen mechanizmust fejlesztette tovább: az általuk előállított Staphefekt nevű endolizin a sejtfalak építőelemeibe kapaszkodva elkorrodálja a baktérium sejtfalát, amire az gyakorlatilag kilyukad és elpusztul.
A kutatók elmondták: emberi tesztekben az enzimet S.aureusra pozitívan tesztelt bőrsérülésekre tették krém formájában, az pedig egy hét alatt elpusztította a baktériumot, az S. aureusszal kombinált ekcémát pedig 6 páciensből 5-ben meggyógyította. Az endolizin-alapú kezelés pedig csak a célbaktériumokat pusztítja el, a test jóindulatú baktériumot viszont nem, ráadásul a kórokozók számára a rezisztencia kialakítása is sokkal nehezebb, mivel a gyógykészítmény a gazdaszervezet anyagcseréjétől függetlenül működik.