A túlsúly legsúlyosabb következményei

Norvég kutatók megtalálták a molekuláris magyarázatot arra, miért olyan káros a túlsúly: olyan krónikus gyulladásokat okoz a szervezetben, melyek miatt gyakoribbá válik például a stroke és a szívroham.

Bente Halvorsen, Pal Aukrust és Anre Yndestad, az oslói egyetem kutatói azt vizsgálták, milyen összefüggések fedezhetőek fel az anyagcsere, a krónikus gyulladások és bizonyos súlyos betegségek (például a stroke, a szívroham, a daganatos betegségek vagy a bélrendszeri gyulladások) között. Az új tudás birtokában nemcsak a betegségek mechanizmusát érthetjük meg jobban, de hatékonyabb gyógymódokat dolgozhatunk ki.

A testtömegindex-kalkulátor segítségével megtudhatja , hogy a testsúlya ideális, vagy elhízott, esetleg túl sovány-e. Léteznek az elhízás mértékét meghatározó más számítási módok, de a táplálkozási szakemberek jelenleg ezt a számítást tartják az egyik legmegbízhatóbb módszernek. "A túlságosan sok ételben keresendő a titok nyitja. Az alultápláltság legyengíti az immunrendszert, és fogékonyabbá tesz minket a betegségekre, azonban ha túl sokat eszik valaki, azzal felfokozott működésre készteti az immunrendszerét, ami gyulladást idéz elő a szervezetben, hiszen a testünk úgy értelmezi az immunválaszt, hogy valamilyen fertőzést kell legyűrni" - magyarázták a kutatók. "Ezért nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű ételt vegyünk magunkhoz."

A szakemberek szerint a túl sok étel - vagyis a fel nem használt, elraktározott energia - azért is okozhat gyulladást, mert a zsírszövet, a máj és az immunrendszer (vagyis az energia raktározója, átalakítója és felhasználója) nagyon szorosan együttműködnek. Ennek evolúciós okai vannak: az emberek úgy fejlődtek, hogy tökéletesen felhasználják az elfogyasztott ételt (amelyből kevés volt), és sikerrel küzdjenek a fertőzések ellen (amiből viszont sok). Ez napjainkra megfordult: szinte végtelen mennyiségű étel áll a rendelkezésünkre, viszont egyre kevesebb a veszélyes fertőzés. Ez "összezavarhatja" az immunrendszerünket.

A túlsúly súlyos következményekkel is járhat!

A túlevés stresszt vált ki a sejtek energiaközpontjában, a mitokondriumban , így az egy idő után veszít hatékonyságából és fokozatosan károsodik is. A stressz egyik következménye egy alacsony fokú krónikus gyulladás, mely évek alatt alakul ki, nehéz diagnosztizálni, és ez idő alatt folyamatosan roncsolja a szerveinket.

Az új kutatás során sikerült meghatározni azt a molekulát, egy enzimet, mely kulcsszerepet játszik a gyulladások kialakulásában. Állatkísérletek során pedig sikerült bizonyítani, hogy az enzim szintjének csökkentése a gyulladások csökkenésével és bizonyos szervek hatékonyabb működésével, illetve a krónikus betegségek tüneteinek enyhülésével járt együtt.

Az új eredmények segíthetnek a daganatos betegségek jobb megértésében és hatékonyabb gyógyításában is. Azt ugyanis régóta tudják, hogy a túlsúly és a rák kialakulása között szoros az összefüggés, arra azonban eddig még nem tudták a választ, milyen biokémiai folyamatok állhatnak ennek a hátterében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra