A pajzsmirigy leggyakoribb betegségei

A hajhullás, a fáradékonyság és az alvászavar is utalhat a pajzsmirigy valamilyen megbetegedésére. Endokrinológus beszélt a leggyakoribb pajzsmirigyproblémákról és tüneteikről.

A pajzsmirigy problémái életünk bármelyik szakaszában jelentkezhetnek gyermekkortól idős korig, de nőknél jobbára gyakrabban, mint férfiaknál. A Svábhegyi Gyógyintézet endokrinológus szakorvosa, Dr. Rencz Rita a pajzsmirigygondok eredetéről és a legfőbb tünetekről tájékoztat.

Strúma/golyva

Gyakran fordul elő a strúma (más néven golyva ), melynek oka nagyrészt a jódhiány, és nem hormontermelési zavar okozza. A betegség tömeges előfordulása bizonyos területen gyermekkorban is megfigyelhető. Létezik diffúz vagy göbös formája.

A pajzsmirigyzavar így hat a férfiakra A pajzsmirigyzavar leggyakrabban a nők kapcsán merül fel, ám a probléma ugyanúgy sújtja az erősebbik nem tagjait is, igaz, valamennyire ritkábban. Kattintson a részletekért!

Általában egyéb okból végzett nyaki (ultrahang) vizsgálatok során, véletlenül kerül diagnosztizálásra - ha a pajzsmirigy-megnagyobbodás, illetve a göbök nem feltűnőek. Ha a göbök egy centiméternél nagyobbak, akkor fontos a további vizsgálat, hogy kizárjuk a daganatos elváltozást.

Hosszú távon szükséges a strúma rendszeres kontrollvizsgálata, de csak néhány esetben szükséges a kezelése. Amennyiben a pajzsmirigy jelentősen megnagyobbodott, folyamatosan növekszik és panaszokat okoz, vagy igazoltan daganatos megbetegedésről van szó, a gond leggyakrabban műtéti beavatkozással orvosolható.

A pajzsmirigy hormontermelésének eltérései

A pajzsmirigy-betegségek másik nagy csoportja a pajzsmirigyhormon termelésének eltérései. Ezen kórképek esetében a szükségesnél több vagy kevesebb mennyiségű hormon termelődik. Ezt a jelenséget gyakran autoimmun folyamatok okozzák.

A pajzsmirigy betegségeit nyaki ultrahang vizsgálatokkal diagnosztizálják
A pajzsmirigy betegségeit nyaki ultrahangvizsgálatokkal diagnosztizálják

Túlműködés

Ha a pajzsmirigy túlműködik, olyan antitestek termelődnek, melyek a pajzsmirigy fokozott hormontermelését okozzák. Általában 20-40 év közötti nőknél jelentkezik, de bármely életkorban előfordulhat.

Alulműködés

Ha alulműködik a pajzsmirigy, az antitestek krónikus gyulladásos folyamatot váltanak ki, amely során a pajzsmirigy sejtjei pusztulnak. Főleg nőknél fordul elő a pajzsmirigy alulműködése, jellemzően későbbi életkorban, de az utóbbi időben egyre több fiatal nőnél diagnosztizálják.

Ezeken kívül egyéb eltérések is állhatnak a hormontermelési zavarok hátterében, ezért fontos a kivizsgálás, az okok feltérképezése és a kezelés - hangsúlyozta az endokrinológus.

Pajzsmirigygyulladás

A pajzsmirigyben gyulladás is kialakulhat, például felső légúti megbetegedés kapcsán, vagy akár vírusfertőzéstől is. Ez fájdalmas lehet, átmenetileg túl-, illetve alulműködés is kísérheti, de tartós hormoneltérést általában nem okoz. Pajzsmirigygyulladás a szülés után is előfordulhat, a fentiekhez hasonló, múló tüneteket okozva. Kezelést általában nem igényel, de a későbbiekben kialakulhat állandó alulműködés.

A hormonhiány tünetei

A hormonhiány elsősorban aluszékonyságot, fáradékonyságot, hajhullást , koncentrációs nehézségeket, menstruációs zavarokat, testsúly-növekedést, ödémaképződésre való hajlamot okozhat. A hormon túltermelés ingerlékenységet, fokozott izzadékonyságot, rossz melegtűrést, remegést, fogyást, hasmenést, szapora szívműködést, vérnyomás-emelkedést okozhat.

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +15 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, de hosszabb-rövidebb napos időszakok szinte mindenütt előfordulnak. Sok helyen, adott pontban akár többször is kialakulhat zápor, zivatar, utóbbiakat elsősorban felhőszakadás kísérheti. Szélerősödés csak zivatar környezetében lehet. Késő este 15 és 20 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás továbbra sem várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra