A legfontosabb teendők hányinger, hányás esetén (x)

Van, akinek a kocsiban ülve fordul fel szinte percek alatt a gyomra, másoknál a hányinger és a hányás bizonyos betegségek velejárójaként jelentkezik. A következőkben nemcsak azt magyarázzuk el, hogy pontosan miért és hogyan alakul ki a hányinger, de azt is elmondjuk, hogy miként tudjuk enyhíteni.

Mitől lesz hányingerünk?

Bár a hányinger és a hányás az utazási betegség jól ismert tünete, fontos tudni, hogy ezek a panaszok számos egyéb ok miatt is jelentkezhetnek. A fertőző betegségek is gyakran okozhatnak hányingert, vagy éppen egy ételmérgezés, amikor is a szervezetünk hányingerrel, majd hányással próbál minél gyorsabban megszabadulni a betegséget okozó romlott ételtől. De sokaknál a stressz, a pánikbetegség, az erős szorongás vált ki émelygést, vagy akár hányást is, míg bizonyos esetekben egyes gyógyszerek, vagy a sugár- és kemoterápia áll a hányinger hátterében. És persze ott van a várandósság is, aminek az egyik legjellegzetesebb korai tünete a hányinger, illetve a hányás.

Hogyan alakul ki a hányinger?

Van az agyunkban, azon belül is a nyúltvelőben egy terültet, az úgynevezett hányásközpont, ami a hányást irányítja. Ebbe a központba futnak be azok azok ingerek, amiknek a hatására előbb kialakul a hányinger, majd bekövetkezik a hányás. Ilyen ingerek érkezhetnek a tápcsatorna, az egyensúlyszerv, a felsőbb idegrendszeri központok és a testben lévő kémiai anyagokra érzékeny receptorok felől.

A hányinger többféle betegség velejárójaként jelentkezhet. Fotó: Getty Images
A hányinger többféle betegség velejárójaként jelentkezhet. Fotó: Getty Images

Hogyan enyhíthetjük a hányingert?

Van néhány egyszerű jó tanács, ami hányinger esetén sokat segíthet az állapotunkon. Ha ránk tör a hányinger, a legjobb, ha lefekszünk egy időre nem mozgolódunk - a mozgás ugyanis csak felerősítheti a tüneteket. Tegyünk hideg borogatást a homlokunkra, lélegezzünk mélyeket és koncentráljunk a légzésünkre. Hasznos lehet az is, ha elkortyolunk egy kis hideg, citromos vizet, de csak óvatosan, apró kortyokban!

Jó tanácsok hányás esetén

Amint jobban vagyunk igyunk egy pohár vizet, esetleg teát! Amennyiben bennünk marad, fokozatosan növeljük az adagot! Egészen addig ne fogyasszunk szilárd ételt, amíg a hányás biztosan el nem múlt! Ha úgy érezzük, hogy bennünk marad az étel, könnyű fogások közül válasszunk: együnk egy banánt, egy kis pirítóst, vagy háztartási kekszet.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

  • Ha már napok óta émelygünk,
  • ha sokat hányunk,
  • ha több mint 24 órán át nem sikerül az elfogyasztott ételt és/vagy folyadékot benntartanunk,
  • ha a távozó gyomortartalom véres.

Daedalon - hányinger, hányás és émelygés ellen

A Daedalon tabletta különböző eredetű hányinger és hányás megelőzésére és kezelésére szolgál. Alkalmazható többek között bármely jármű kiváltotta utazási betegségben, különféle hányingert kiváltó eszközös vizsgálatok előtt, vagy szédüléssel is járó középfül eredetű émelygéskor (például Méniére-szindróma).

Daedalon® 50 mg tabletta - Dimenhidrinát tartalmú vény nélkül kapható gyógyszer
Daedalon® 50 mg tabletta - Dimenhidrinát tartalmú vény nélkül kapható gyógyszer

A Daedalon tabletta alkalmazása előtt mindenképpen beszéljünk a kezelőorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel. 

Richter Gedeon Nyrt. 
1103 Budapest, Gyömroi út 19-21. 
Gyógyszerbiztonsági Osztály: +36 1 505 7032, drugsafety@richter.hu 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra