Vérvizsgálat

Protein C

A Protein C a véralvadással egyensúlyt tartó fibrinolízist (az alvadék feloldódását eredményező folyamatot) irányító fehérje. Alacsony szintje vagy hiánya trombózishajlamot okoz.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérplazmából végzett biokémiai vizsgálat.

Normál érték

60-150%, 3-6 mg/l

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A véralvadással ellentétes folyamat a fibrinolízis, az alvadék feloldódása. Ezt a véralvadáshoz hasonlóan egy több plazmafehérjéből álló rendszer szabályozza. Ezek közé a fehérjék közé tartozik a Protein C és a Protein S. A fehérjék a májban termelődnek, szintézisükhöz K-vitamin szükséges. A véralvadás és a fibrinolízis pontos egyensúlyára van szükség a vérkeringés fenntartására, hogy csak ott és akkor alakuljon ki alvadék, ahol vérzés van, és csak addig maradjon meg, amíg szükség van rá, utána pedig feloldójon. Ha nő a vér alvadékonysága, vagy csökken a fibrinolízis hatékonysága, nő a véralvadékok kialakulásának veszélye, ez pedig az erek átjárhatóságának csökkenéséhez vezethet (trombózis, embólia). Ha csökken a vér alvadékonysága vagy nő a fibrinolízis hatékonysága, vérzések alakulhatnak ki (ínyvérzés, izületi bevérzés, stb.).

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot véralvadási zavarok esetén a trombózishajlam okának kimutatására alkalmazzák.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

A normálisnál alacsonyabb fehérjeszint fokozott alvadékonysággal és trombózishajlammal járhat.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Mivel a fehérjét a máj állítja elő, ezért májbetegségekben alacsonyabb értéket találhatunk. Emellett létezik olyan ritka örökletes betegség (öröklött protein C hiány), ami alacsony protein C szinttel jár. Ennek következménye a fokozott trombózishajlam, ami fiatal korban bekövetkező trombózissal, tüdőembóliával, szív-érrendszeri betegségekkel járhat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért keleten alapvetően száraz és napos idő várható, míg nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós esőre számíthatunk. Az összefüggő csapadékzóna estig a Duna vonaláig juthat. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 12 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt már beállt a maximum-hőmérséklet. Késő este - hasonló területi eloszlás mellett - 8, 21 fok várható. Napközben kettős fronthatás dominál, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.