Vérvizsgálat

Protein C

A Protein C a véralvadással egyensúlyt tartó fibrinolízist (az alvadék feloldódását eredményező folyamatot) irányító fehérje. Alacsony szintje vagy hiánya trombózishajlamot okoz.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérplazmából végzett biokémiai vizsgálat.

Normál érték

60-150%, 3-6 mg/l

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A véralvadással ellentétes folyamat a fibrinolízis, az alvadék feloldódása. Ezt a véralvadáshoz hasonlóan egy több plazmafehérjéből álló rendszer szabályozza. Ezek közé a fehérjék közé tartozik a Protein C és a Protein S. A fehérjék a májban termelődnek, szintézisükhöz K-vitamin szükséges. A véralvadás és a fibrinolízis pontos egyensúlyára van szükség a vérkeringés fenntartására, hogy csak ott és akkor alakuljon ki alvadék, ahol vérzés van, és csak addig maradjon meg, amíg szükség van rá, utána pedig feloldójon. Ha nő a vér alvadékonysága, vagy csökken a fibrinolízis hatékonysága, nő a véralvadékok kialakulásának veszélye, ez pedig az erek átjárhatóságának csökkenéséhez vezethet (trombózis, embólia). Ha csökken a vér alvadékonysága vagy nő a fibrinolízis hatékonysága, vérzések alakulhatnak ki (ínyvérzés, izületi bevérzés, stb.).

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot véralvadási zavarok esetén a trombózishajlam okának kimutatására alkalmazzák.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

A normálisnál alacsonyabb fehérjeszint fokozott alvadékonysággal és trombózishajlammal járhat.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Mivel a fehérjét a máj állítja elő, ezért májbetegségekben alacsonyabb értéket találhatunk. Emellett létezik olyan ritka örökletes betegség (öröklött protein C hiány), ami alacsony protein C szinttel jár. Ennek következménye a fokozott trombózishajlam, ami fiatal korban bekövetkező trombózissal, tüdőembóliával, szív-érrendszeri betegségekkel járhat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +2 °C
Minimum: -1 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, csak a keleti, északkeleti tájakon vékonyodhat, szakadozhat fel a felhőzet. Kora délelőttig főként a Dunántúlon, a főváros tágabb környezetében, valamint az Északi-középhegység nyugati felén lehet havas eső, havazás, a középső tájakon eső is, de kisebb körzetekben ónos eső is előfordulhat. Ezt követően az Alföldön is egyre többfelé ered el az eső, amit nyugat felől fokozatosan havazás vált. Az Alföld északkeleti részére csak estefelé ér el a csapadék. A légmozgás nagyrészt mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1 és +4 fok között alakul, a Tiszántúlon ennél néhány fokkal melegebb is lehet. Késő este -3, +2 fok valószínű. Az előrejelzés szerint napközben melegfronti hatás lesz domináns, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.