Kölyökmacska első alkalommal az állatorvosnál

A felelős állattartás nem csak a mindennapi táplálást jelenti. Gondoskodni kell kis kedvencünk ideális életkörülményeiről és a megfelelő orvosi ellátásáról - vagyis a rendszeres állatorvosi szűrésekről és a kötelező oltásokról - is. Ha tehát magunkhoz veszünk egy kölyökmacskát, a legjobb, ha mielőbb útba ejtjük a rendelőt.

Ha háziállat befogadására gondolunk, akkor a legtöbb embernek az első gondolatai között van a kutya és a macska. Sokan végül azért döntenek a cica mellett, mert azt gondolják, azt könnyebb ellátni, mert például kevesebb a mozgásigénye, mint egy kutyusnak, és napi többszöri séltatást sem igényel.  A gondoskodást, a törődést és a rendszeres orvosi kontrollt azonban ugyanúgy biztosítanunk kell nyávogó kedvencünknek, mint az ebeknek.

Az első állatorvosi látogatásra például érdemes mielőbb – lehetőleg már az állat 2 hónapos korában – időt szánni, ha befogadunk egy kölyökmacskát. Ez ugyanis remek alkalom arra, hogy felmérjék kis kedvencünk egészségügyi állapotát, beadják neki a szükséges oltásokat és gyógyszereket, illetve szakértői tanácsokat kapjunk a gondozásával kapcsolatban.

De vajon hogyan készüljünk fel erre, hogy ne legyen rossz élmény? Mit kell magunkkal vinnünk, és hogyan viselkedjünk a kivizsgálás során? Mutatjuk.

Felkészülés a nagy találkozásra

Amikor magunkhoz veszünk egy kiscicát, ajánlott azonnal felderíteni, hol van a közelben állatorvosi rendelő, illetve ügyelet. Ha a kölyökmacska félénk, akkor érdemes időpontot kérni az első vizsgálatra, hogy ne kelljen túl sokáig váratni kedvencünket az ismeretlen környezetben, szokatlan illatok és hangok között, idegen állatok közelében.

Ahhoz, hogy a vizsgálat ne maradjon rossz emlék a cicának, mindenképpen hagyjunk neki időt az állatorvossal való első találkozás előtt arra, hogy megszokja az emberek közelségét és érintését. Ha ugyanis még nincs kézhez szoktatva az állat, akkor nagyon megrémülhet az állapotfelmérés során.

Mire lehet szükségünk a viziten?

Az otthonunk és az állatorvosi rendelő közötti út zökkenőmentes megtételéhez mindenképpen  szükségünk lesz egy masszív szállítódobozra, amelyben kényelmesen utazhat a kedvencünk. A legjobb, ha a kismacska nem közvetlenül az első vizit előtt látja először a hordozót, hanem van ideje megszokni azt.

Ha szeretnénk, hogy kedvencünk nyugodtabban viselje az utazást és a várakozást, tegyünk a szállítóeszközbe egy plédet, amelynek olyan az illata, mint nekünk, illetve a kisállat kedvenc játékát sem érdemes otthon felejteni.

Az állatorvos biztosan számos kérdést feltesz majd, egyebek mellett kis kedvencünk evési és ivási szokásairól, étvágyáról, vizelet- és székletürítéséről, viselkedéséről, valamint az esetleges korábbi betegségeiről. Nem árt tehát előre átgondolni ezeket és felkészülni a válaszokkal – ha pedig van bármilyen papírunk is ezekkel kapcsolatban (mondjuk az örökbefogadáskor kapott adatlap vagy a korábbi kezelések részletei, oltási könyv), azt feltétlenül vigyük magunkkal. Szedjük össze a fejünkben azokat a dolgokat is, amelyeket mindenképpen szeretnénk megkérdezni a szakembertől – amennyiben nagyon sok mindent kellene észben tartani, jobb, ha írunk egy listát egy füzetbe, amelybe akár a válaszokat is lejegyzetelhetjük.

Maradjunk nyugodtak!

Az állatorvos az első vizsgálat alkalmával teljeskörűen megvizsgálja kedvencünket, hogy minél alaposabban feltérképezhesse a kölyökmacska egészségi állapotát. Megnézi egyebek mellett a szemét, a fülét, a fogait és a karmait is. Javasolhatja, hogy beültet egy mikrochipet a cica bőre alá, amellyel könnyen azonosítani lehet majd az állatot, ha esetleg elkóborolna és valaki más találná meg. A szakember ezenkívül ismerteti velünk a féregtelenítés lépéseit, illetve azt, hogy mikor milyen védőoltásokat kell beadatni a macskának. Az első oltását valószínűleg már ott helyben meg is kapja a kölyök.

Ahhoz, hogy ez a procedúra ne okozzon a normálisnál nagyobb sokkot a kölyökmacskának, fontos, hogy végig maradjunk nagyon nyugodtak. Mozogjunk lassan és beszéljünk lágy, barátságos hangon. Folyamatosan legyünk a cica közelében, hogy láthasson minket, ha pedig igényli, akkor érintsük és simogassuk meg gyakran.

Amikor a szállítódobozban visszük a macskát, ügyeljünk arra, hogy a hordozó ne rázkódjon és ne ütődjön neki semminek. Lehetőleg mindig úgy tegyük le magunk mellé, hogy a cica csak minket lásson az ajtón keresztül, ne pedig az idegen állatokat és embereket és ha lehetséges ne a földre helyezzük.

Akármennyire is igyekszünk, valószínűleg sosem tudunk ugyanolyan nyugodt körülményeket teremteni az állatorvosi rendelőben, mint otthon. Éppen ezért legyünk türelmesek cicánkkal, a hazaérés után pedig hagyjunk neki időt, hogy feldolgozza a vizsgálat élményét és teljesen megnyugodjon.

Szponzorált tartalom. A cikket a Royal Canin támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra