Ezért utálják a macskák a csukott ajtókat

Dühösen nyávognak, összekaparják az ajtót vagy bedugják a mancsukat alá – a macskatartók zömének ismerős, mennyire fel tudja zaklatni kedvencüket, ha valahonnan kizárják. Mi lehet ennek az oka?

A jelenségnek részben evolúciós, részben a gazdit érintő magyarázata is van – írja a Live Science a portálnak nyilatkozó szakértők által elmondottak alapján. Dr. Karen Sueda állatorvos, állatviselkedés-kutató szerint érdemes megemlíteni, hogy a macskák természetszerűleg nagyon kíváncsi állatok, és bizony olykor őket is elfogja a szorongás, hogy kimaradnak valamiből. Ugyanez embereknél sem ritka. Angol eredetű betűszóval FOMO-nak hívjuk a gondolatainkat eluraló érzést, hogy ha nem vagyunk valahol jelen, kimaradunk valami fontos történésből. „Nem tudom, mi van a túloldalon, ezért be akarok jutni, hogy megnézzem” – fogalmazta meg Sueda, mi járhat a macskák fejében a csukott ajtót látva.

macska, csukott ajtó előtt
A macskák nem kedvelik, ha kizárják őket egy megszokott helyről. Fotó: Getty Images

Hozzátartozik az igazsághoz, hogy ösztöneik által hajtva a macskák szeretnek mindent szemmel tartani a területükön, abba pedig a gazdi háza is beletartozik. A vadonban ez a folytonos ellenőrzés segítette az életben maradásukat, napjainkban viszont, amikor nem fenyegeti őket annyi veszély, különösnek tűnhet ez a viselkedés. „A macskák szeretnek ellenőrzést gyakorolni az egyes terek, az alapvető szükségletek és általában a területük felett. Ettől még persze nem gonoszak. Csupán egy olyan fajról van szó, amely egyszerre ragadozó és zsákmányállat, azaz amelynek vadásznia kell a túléléshez, de közben biztonságban kell éreznie magát a környezetében” – magyarázta Ingrid Johnson macskaviselkedés-szakértő.

Jane Ehrlich macskaviselkedési tanácsadó pedig arra mutatott rá, hogy egy csukott ajtó éppen azt a három dolgot testesíti meg, amelyet minden macska utál, és amelyet az angol kifejezések mentén ő a három rettenetes C-nek hív.

  • Választás (choice): a macskák nem szeretik, ha nincs választásuk, azaz kényszerhelyzetbe kerülnek.
  • Irányítás (controll): a macskák nem szeretik, ha valami felett nem gyakorolhatnak kontrollt.
  • Változás (change): a macskák nem szeretik a változásokat a környezetükben.

Mindent egybevetve tehát, még ha nem is feltétlenül szeretnének részt venni a macskák abban, ami éppen az ajtó mögött zajlik, azért tudni akarják, mi történik ott.

A gazditól elzárva

Johnson arra is kitért, hogy a macskák kifejezetten élvezik gazdájuk figyelmét. Egy 2017-ben a Behavioural Processes című folyóiratban publikált tanulmány például arra a következtetésre jutott, hogy hajlamosak még olyan ingerekkel szemben is előnyben részesíteni az emberi interakciót, mint a táplálék vagy a játékok. Márpedig egy csukott ajtó éppen ettől fosztja meg őket. Ráadásul a macskák azt a körülményt sem értik, hogy az az ajtó csak átmenetileg zárult be előttük. „Ők csak azt tudják, hogy az a hely, ahova addig bemehettek – és ahol biztonságban érezhették magukat, vagy ahol szerettek aludni –, hirtelen már nem elérhető. Amikor korlátozunk bizonyos dolgokat macskánk számára, egyszersmind stresszt is okozunk neki” – fogalmazott a szakember.

Johnson szerint nagyban csökkenthetjük kedvencünk szorongását, ha következetesek vagyunk vele a lakás számára érinthetetlen pontjait illetően. Ha tehát eleve nem szívesen látjuk a konyhában, étkezőben például, akkor ne csak akkor zárjuk ki, amikor vendégeink vannak, hanem mindig. Sueda pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a macskák gyakran csak a gazdi figyelmét akarják magukra irányítani a csukott ajtóval hadakozva. Olykor azonban valódi szorongást is érezhetnek. Amennyiben azt veszed tehát észre, hogy kedvenced hangosan nyávog, lelapítja a füleit vagy sziszeg, az annak a jele, hogy tényleg zaklatott. Ilyenkor érdemes lehet vele felkeresni az állatorvost, nehogy valamilyen egészségügyi probléma álljon a háttérben, ami a viselkedésére is kihatással van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.